Bark të sheshtë dhe trup të hidratuar? Disa receta që kanë rezultat të shpejtë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur po mundoheni të humbni peshë, ose të hiqni toksinat jashtë trupi, hidratimi është çelësi për ta bërë të suksesshëm këtë qëllim. Filloni çdo mëngjes duke pirë 2 gota të mëdha me ujë për të “zgjuar”metabolizmin tuaj dhe ta ndihmoni që të performojë sa më mirë.

Nëse shtoni përbërës ekstra për të pasuruar mineralet, vitaminat dhe marrjen e enzimave, ju tashmë keni arritur në nivelin tjetër për t’u detoksifikuar në mënyrë natyrale dhe të ndiheni energji. Janë shumë përbërës që mund të shtoni në ujë për të shtuar shije dhe për të larguar toksinat.

Përpos kësaj, duhet të dini se ka disa përbërës përveç limonit apo xhinxherit që mund t’ja shtoni ujit nëse doni të shpëtoni nga barku i fryrë.

1. Ujë me kripë jo të jodizuar
Miksoni 2 lugë të vogla çaji me kripë në një gotë uji të vakët. Nëse doni ta bëni të shijshme, shtojini pak limon. Mundësisht pijeni me stomakun bosh.

2. Ujë me hudhra
Edhe shkenca moderne e konfirmon se konsumimi i hudhrës vjen me përfitime të mëdha në shëndetin e njeriut. Hudhra ndikon në presionin e gjakut, përmirëson nivelet e kolesterolit dhe detoksifikon trupin. Merrni dy copa hudhra dhe prijini. Prisni 10 minuta dhe miksojini me 500 ml ujë. Lërini brenda për të paktën 2 orë.

3. Ujë me mollë dhe kanellë
Si molla ashtu dhe kanella ndihmojnë në rënien nga pesha dhe përmirësimin e metabolizmit. Miksojni përbërësit dhe bashkë me ujin vendosini në frigorifer për 1 orë para se ta pini.

4. Ujë me kastravec dhe kuba akujsh
Një pije freskuese me shije kastraveci do t’ju heqë dëshirën për të pirë diçka tjetër me kimikate. Eshtë antioksidant natyral dhe kujtoni që në 1 kastravec ka vetëm 34 kalori. Për shije, mund t’i shtoni pak limon.

Lexo edhe :  "Të dobishme për zemrën"/ Ja cilat janë vlerat shëndetësore të farave të pjeprit

5. Ujë me piper të zi
Nëse doni të detoksifikoheni apo të dobësoheni, piperi i zi është një përbërës i paparë. Studimet kanë treguar se ai mund të luftojë infeksionet, parandalon plakjen e parakohshme dhe problemet kardiake.

6.Ujë me limon e mente
Në një shishe normale,shtoni 4 limona lime të prera në feta të holla, 2 limonë të prera në feta të holla, 1 dorë mentehe lëreni gjatë gjithë natës. Të nesërmen shërbejeni me kuba akulli./St.Su/Fjala.al

Të fundit

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Lajme të tjera

Web TV