Brazili shembull i ‘imunitetit në tufë’/ Ulje drastike e infektimeve nga pandemia

113 563 lexime

77,309FansaPëlqeje

Brazili mund të jetë shembulli më real i ‘imunitetit në tufë’ nga pandemia e Covid-19. Specifikisht, në qytetin e Manusit me 2.2 milionë banorë, numri i vdekjeve ditore në 14 ditët e fundit kanë rënë në mënyrë drastike pa u aplikuar asnjë masë karantine, në numra 1 shifrorë.

Këtë të premte u shënuan vetëm 8 viktima dhe mbi 800 të infektuar. Por Manausi u godit fortë gjatë valës së parë të pandemisë në periudhën Mars-Maj, kur shënoheshin qindra viktima në ditë, çka e çoi shërbimin e varrimeve në kolaps.

Sipas një studimi të kryer nga 34 grupe shkencëtarësh brazilianë dhe të huaj, 66% e banorëve të qytetit kanë zhvilluar anti-trupa të mjaftueshëm për të penguar një infektim të dytë nga COVID-19. Analizat e gjakut të personave që e kaluan infektimin faktuan praninë e anti-trupave. Studime të ngjashme janë duke u zhvilluar në shumë vende të botës për të vërtetuar nëse “imunizimi i tufës” është apo jo një mit.

Nëse nuk rezulton kështu, kjo mund të jetë një tjetër zgjidhje në mungesë të një vaksine antiCOVID. Imunizimi i tufës arrihet kur popullata lihet të infektohet për të prodhuar anti-trupa ndaj një virusi, por ekspertët thonë se kjo është një rrugë e rrezikshme dhe jo sigurtë.

Pa.Va/Fjala.al

Të fundit

Moti, kthjellime dhe vranësira kalimtare gjatë ditës

Sipas MeteoAlb, kthjellime dhe vranësira kalimtare dominojnë kushtet e motit në vendin tonë gjatë paradites, ku më të shpeshta...

Leonard Karaj: Rama, një diktator në demokraci

Kërkimi i mandatit të tretë rresht si kryeministër nga Edi Rama, po përkthehet nga kundërshtarët e tij si “instalim diktature”… Rrugëtimi i Ramës në...

Spartak Ngjela: Diktator? Rama është i kontrolluar ndëkombëtarisht

Kërkimi i mandatit të tretë rresht si kryeministër nga Edi Rama, po përkthehet nga kundërshtarët e tij si “instalim diktature”… Rrugëtimi i Ramës në...

Analiza/ A është diktator Edi Rama?

Nga Lorenc Vangjeli

A është Rama diktator?

Kërkimi i mandatit të tretë rresht si kryeministër nga Edi Rama, po përkthehet nga kundërshtarët e tij si “instalim diktature”… Rrugëtimi i Ramës në...

Lajme të tjera

Web TV