“Divorci” Milan-Giampaolo/Një vit nga shkarkimi i trajnerit 53-vjeçar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ishte 8 tetori i një viti më parë kur Milan njoftoi zyrtarisht shkarkimin e Marco Giampaolo nga pozicioni i trajnerit të ekipit. Fitorja ndaj Genoas në Marassi nuk ishte e mjaftueshme për të shpëtuar stolin e tij.

53-vjeçari pasoi Gennaro Gattuso-n qershorin e kaluar, por drejtuesit e klubit të kuqezinjve vendosën të hiqnin dorë nga zgjedhja e bërë, pasi kuptuan se projekti teknik nuk po shkonte në drejtimin e dëshiruar. Pas vetëm 3 muaj e gjysmë në këtë detyrë, Giampaolo u largua për shkak të një fillimi të dobët të sezonit. Trajneri italian në 7 javë kampionat, arriti 3 fitore, 3 humbje dhe një barazim.
Paolo Maldini dhe Zvonimir Boban nuk dëshironin t’i jepnin 53 vjecarit më shumë kohë, ndërsa preferuan të bënin një ndryshim të menjëhershëm.
Pas largimit të Giampaolo, pozicioni i trajnerit iu besua Stefano Piolit, i cili ka drejtuar më parë ekipe si Interi, Lazio dhe Fiorentina. Pioli me kalimin e kohës arriti ta nxirrte ekipin nga një situatë e komplikuar dhe ta çonte atë në vendin e pestë në renditje, ndërsa këtë sezon duket se ka të garantuar kualifikimin në Champions League.
Zgjati vetëm 7 javë aventura e teknikut Giampaolo tek Milan, duke u bërë kështu tekniku i parë kuqezi që shkarkohet në një periudhë kaq të shpejtë.


Të fundit

Ambasada e SHBA paralajmërim për “trazira” në datën 6 dhjetor

Deklaratat e Partisë Demokratike se protesta e 6 dhjetorit është vetëm sensibilizuese e zotimeve se tubimi do të jetë...

Shpallen pronat e regjistruara në Vuno, Dhërmi dhe Lukovë

Procesi i Regjistrimit fillestar të pronave në Jug po shkon drejt përfundimit. 𝐍𝐠𝐚 𝐝𝐢𝐭𝐚 𝐞 𝐡𝐞𝐧𝐞, 𝐧𝐞 𝐕𝐮𝐧𝐨, 𝐃𝐡𝐞𝐫𝐦𝐢 𝐝𝐡𝐞 𝐋𝐮𝐤𝐨𝐯𝐞 𝐝𝐨 𝐭𝐞 𝐚𝐟𝐢𝐬𝐡𝐨𝐡𝐞𝐧 𝐩𝐞𝐫...

I bëri serbët të flasin me “vete”, tifozja shqiptare: Më ndryshuan vendin, u ankuan te…

Ndeshja Zvicër – Serbi, rezervoi atë që të gjithë prisnim, emocione të forta, patriotizëm dhe në fund rezultat pozitiv. Përpos asaj që ndodhi në...

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës 2-0, por që  ky rezultat...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Lajme të tjera

Web TV