Koalat po zhduken për shkak të stresit?!

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Numri i koalave në të gjithë shtetin australian të Uellsit të Ri të Jugut është në rënie të qëndrueshme për shkak të stresit në sistemin e tyre imunitar të shkaktuar nga shkatërrimi i habitatit dhe zjarret, sipas një studimi të ri.

Pastrimi masiv i tokës, humbja e habitatit nga zjarret dhe valët e nxehtësisë, çuan që sistemi imunitar i koalës të mbingarkohej nga një presion shtesë”, theksoi autori i studimit, Edward Narayan.

Të dhënat tregojnë se koala po operon në kufirin e sipërm të pragut fiziologjik për të përballuar ndryshimet mjedisore”, shtoi ai.

Ai zbuloi se popullatat kanë rënë në mënyrë të vazhdueshme kryesisht për shkak të sëmundjeve, më e zakonshmja prej të cilave është klamidia, ndaj së cilës ato janë bërë më të ndjeshme për shkak të “ekspozimit të zgjatur ndaj faktorëve stresues”.

Studimi, i botuar të mërkurën në revistën “PLOS ONE”, paralajmëronte se trauma dhe sëmundjet mjedisore po e shtynin koalën “në prag të zhdukjes”./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

Liverpool përmbys Milanin, Interi e pëson në fund nga Reali! PSG me Messin ndalet nga Club Brugge

Liverpool ka arritur të fitojë me shifrat 3-2 supersfidën e sotme ndaj Milanit, pas një ndeshje të jashtëzakonshme, më...

Bebe Rexha kujton me nostalgji vitet e fëmijërisë: Me stërgjyshen time të dashur në Gostivar, kur isha vetëm 4 vjeç

E kush nuk ka nostalgji për vitet e fëmijërisë? Me lule në dorë dhe një fustan lejla, ylli shqiptar i pop-it, Bebe Rexha, ka...

Qeveria hungareze: Filmat me homoseksualë, njësoj si ata horror

Qeveria hungareze u ka dërguar transmetuesve udhëzimet për kufizimet që duhet të zbatojnë kur shfaqin filma me homoseksualë. Kufizimet janë të njëjta me ato që...

Italia merr vendimin, asnjë punonjës s’do të pranohet në punë pa pasaportën e vaksinimit

Të gjithë punëtorëve në Itali në sektorin publik dhe privat do t’u kërkohet të kenë një leje jeshile shëndetësore që dëshmon se një person...

‘O zyshe je super p****, të kam …’/ Skandal në shkollë, minorenët flasin me gjuhë vulgare para mësueses (Video)

Një video skandaloze është duke qarkulluar në rrjet, ku tregon se ku ka degraduar arsimi në Shqipëri dhe se çfarë kulture po u japim...

Lajme të tjera

Web TV