“Do diskutojmë orarin”/ Tomini: Lokalet në ish-Bllok do të mbyllen

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ekspertja e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka deklaruar se lokalet në zonën e ish-Bllokut, do të mbyllen dhe sipas saj, kjo gjë është e sigurt.

E ftuar në “Opinion”, Tomini shtoi se mbetet vetëm për tu vendosur orari që do të kufizojë këto biznese në zonën e ish-Bllokut në Tiranë.

“Menjëherë pas fundjavës Komiteti Teknik do të mblidhet për ta vendosur, por që do të mbyllen kjo është e sigurt,”, theksoi ajo.

Përsa u përket mbylljes së universiteteve, Tomini tha se situate do të mbikëqyret çdo dy javë, për të bërë sërish ndonjë tolerim.

 “Këto grupmosha janë transmetues shumë të mirë të virusit. Ardhja e vjeshtës favorizon grumbullimet e tyre. Madje ishin grumbullimet e tyre që na çuan në një vendim të tillë. Vetëm maska nuk do të ishte elementi i domosdoshëm, pasi do duhen dhe elemente të tjera. Do kishim shpërthime epidemike në këto struktura, ndaj dhe vendosëm nisjen e tyre online. Kjo është një masë e përkohshme, pasi do të monitorohet situata çdo dy javë dhe do të rigjykohet situate.”, u shpreh ajo.

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar 7 viktima dhe 241 raste të reja.

Pa.Va/Fjala.al

 

 

 

 


Të fundit

E rëndë/ Polici dhunon çiftin e të moshuarve

Bana Muça, emigrante prej 25 vitesh në Itali, denoncoi në “Stop” dhunën që kanë pësuar prindërit e saj 69...

“Obobo, o Besii…o Besiii”/ Bes Kallaku ‘sherr’ me sulmuesin e Kombëtares në restorant (Video)

Lojtari i kombëtares shqiptare të futbollit Sokol Cikalleshi dhe aktori Bes Kallaku janë miq të mirë me njeri-tjetrin. Mirëpo siç ndodh rëndom mes shqiptareve, ka...

“Kam puthur 3 vetë”/ Lidhja treshe shokon pastorin Akil Pano, heq kufjet dhe largohet nga emisioni (Video)

Puthja treshe mes këngëtares me origjinë shqiptare Rita Ora, të dashurit të saj Taika Ëaititi dhe aktores Tessa Thompson ka shkaktuar debate të forta...

Lajm i mirë/ Një tjetër shtet njeh patentat shqiptare, miratohet marrëveshja

Patentat shqiptare do të njihen në Arabinë Saudite. Qeveria ka miratuar sot në parim marrëveshjen me Mbretërinë eArabisë Saudite, për njohjen e ndërsjellë të...

Brataj zbulon “sekretin” e Komitetit Teknik: Do hiqen maskat, ora policore do zgjatet

Skënder Brataj, drejtori i Urgjencës Kombëtare i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin Open, ka folur në lidhje me masat që do të merren...

Lajme të tjera

Web TV