Mësimi online në Universitete/ Kushi: Rrethana që s’mund t’i shmangim

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka folur për fillimin e vitit të ri akademik. Në fjalën e saj në  rihapjen e Universitetit të Forcave të Armatosura, Kushi u shpreh se për të sot  nuk është shumë e këndshme të urojë vitin e ri akademik.

E vetëdijshme për sfidat që ka arsimi në kushtet e pandemisë, ministrja tha se është e vetmja mënyrë për të parandaluar përhapjen e Covid.

Ky fillim viti akademik është tejet i pazakontë, është sfidues si asnjë vit tjetër më parë, për shkak të rrethanave të paqarta të pandemisë në gjithë globin.

Dhe nuk është aspak e këndshme për mua sot që të uroj vitin e ri akademik me auditorë të zbrazëta. Por kjo është një sakrificë e përbashkët që duhet ta bëjmë. Janë rrethana që s’mund t’i shmangim, por t’i përballojmë, me sa më shumë qetësi, vendosmëri e kurajo”, u shpreh Kushi.

Më tej ajo sqaroi se është e vetëdijshme për vështirësitë që kemi përpara, por personalisht sfidat aktuale i sheh jo vetëm si pengesa, që duhen adresuar shpejt, por dhe ura që na orientojnë drejt urave të hapësirave të reja që kanë në fokus forcimin e kapaciteteve.

Mendoj që kjo është e vetmja mënyrë për t’ia dalë, për përballimin dhe parandalimin që mund të na vijnë nga të panjohura më të mëdha si COVID-19”, tha Kushi./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV