Vaksinat jo ‘plumb argjendi’ për t’i dhënë fund Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

“Një vaksinë e koronavirusit nuk do të sjellë menjëherë fundin e pandeminë dhe shkencëtarët e zyrtarët duhet të jenë të sinqertë për sa kohë do të duhet për të filluar një të tillë dhe për të rivendosur jetën në normalitet”, thonë ekspertët.

Tetë në 10 njerëz mund të kenë nevojë të marrin kurë para se të bëhet efektiv dhe kryerja e kësaj do të jetë një detyrë masive për punonjësit e mjekësisë.

Një raport i botuar sot ka kërkuar që të përcaktohen afate reale për publikun se sa kohë mund të duhet vërtet për të vaksinuar mjaft njerëz për të penguar përhapjen e Covid-19.

Teoritë e konspiracionit anti-vaxx që përhapen në internet do ta bëjnë më të vështirë për të hequr qafe koronavirusin, paralajmëroi ajo, dhe më shumë se një e treta e njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar tashmë thonë se nuk janë të sigurt nëse do të bënin një vaksinë.

Dhe edhe nëse marrja në punë është e mirë, bllokimet dhe distancimi social do të duhet të vazhdojnë të mbajnë nën kontroll virusin.

Ekziston gjithashtu mundësia që kura të mos funksionojë në mënyrë të përsosur, ekspertët kanë paralajmëruar që vaksinat e para mund të mos jenë plotësisht efektive, që do të thotë se masa të tjera mund të jenë akoma të nevojshme.

Sociologia e Universitetit të Oksfordit, Profesor Melinda Mills dhe kolegët e saj thanë se komunikimi i qartë në lidhje me vaksinën do të jetë një pjesë kryesore e ‘menaxhimit të pritjeve’ në muajt e ardhshëm.

Përpjekjet e shkencëtarëve për të bërë vaksina po sulmojnë me shpejtësi të paparë në të gjithë botën dhe rezultatet e provave klinike të fazës së vonë priten nga disa ekipe para fundit të vitit 2020.

Lexo edhe :  Rishfaqet ish-ministri Saimir Tahiri, publikon videon emocionuese me të birin

Ekspertët thonë se ka të ngjarë që të paktën një vaksinë që funksionon do të jetë gati t’u jepet njerëzve deri në pranverën e vitit 2021, por mund të mos funksionojë në mënyrë të përsosur dhe nuk do të jetë në dispozicion për të gjithë.

Agjencia britanike GCHQ tani ka filluar një fushatë në internet kundër komploteve anti-vaxx që po përhapen në internet nga përdoruesit në Rusi.

Raporti vjen ndërsa Pfizer dhe BioNTech zbuluan ditën e djeshme se kandidati i tyre i vaksinave Covid-19 duket të jetë 90 përqind efektive dhe Britania e SH.B.A. filluan ta konsiderojnë seriozisht fillimin e vaksinimit të njerëzve kundër sëmundjes para fundit të vitit 2020.

Pfizer dhe BioNTech pritet të aplikojnë për miratim për të dhënë goditje në SH.B.A. sa më shpejt të jetë e mundur, por ata duhet të presin që të dhënat e sigurisë afatgjatë të kompletohen. Ekzistojnë gjithashtu shqetësime në lidhje me sfidat logjistike të shpërndarjes së një numri të madh të dozave, të cilat duhet të ruhen në rreth minus 70 gradë celsius./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV