Pesë problemet shëndetësore që marrin fund me çaj xhinxheri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

A e dini se pirja e çajit të xhenxhefilit ose ujit me xhenxhefil ka shumë përfitime shëndetësore? Ka një efekt të butë detoksifikues dhe xhenxhefili gjithashtu ka një efekt anti-inflamator. Pini atë rregullisht ose bëni një filxhan çaj xhenxhefili për këto pesë probleme.

Xhenxhefili në kombinim me disa ilaçe mund të shkaktojë efekte anësore. Pra, nëse jeni duke marrë ilaçe, pyesni një mjek nëse xhenxhefili është i sigurt për ju.

1.Menstruacionet

Ne rekomandojmë të pini çaj xhenxhefili nëse keni ngërçe gjatë periudhës tuaj. Uji i ngrohtë me xhenxhefil do të lehtësojë dhimbjen. Shumë studime janë bërë në marrjen e pilulave të xhenxhefilit gjatë menstruacioneve. Kjo tregoi se suplementet e xhenxhefilit në të vërtetë ndihmuan në uljen e ngërçeve. Uji me xhenxhefil ose çaj xhenxhefili funksionon në një masë më të vogël, kështu që nëse jeni duke kërkuar për një zgjidhje natyrale për ngërçet e periudhës, kapsulat e xhenxhefilit mund të jenë zgjidhja.

2.Të përziera

Shumë mjekë rekomandojnë ujë me xhenxhefil ose çaj xhenxhefili për pacientët që vuajnë nga të përzierat gjatë shtatzënisë ose si rezultat i kimioterapisë. Xhenxhefili ndihmon në zbrazjen e stomakut, duke e bërë ushqimin të rrjedhë më shpejt në zorrë. Kjo lehtëson të përzierat.

3.Ul rrezikun e sëmundjeve kronike

Falë efektit antiinflamator, xhenxhefili mund të largojë patogjene nga trupi juaj dhe të parandalojë sëmundjen. Përveç kësaj, ajo mbron trupin tuaj nga qelizat e thyera. Për shembull, mund të lehtësojë artritin.

4.Humbje peshe

Uji i xhenxhefilit ose smoothiet që përmbajnë xhenxhefil shpesh reklamohen si pije detoksike që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë. Megjithëse nevojiten hulumtime të mëtejshme, xhenxhefili mund t’i ndihmojë njerëzit të humbin peshë. Duke pirë ujë me xhenxhefil në vend të pijeve të buta ose lëngut, ju shmangni shumë kalori. Përveç kësaj, ajo hidraton trupin tuaj.

Lexo edhe :  10 këshilla për t'u mbajtur mend sa herë nisni një punë të re

5.Niveli i sheqerit në gjak

Janë bërë shumë hulumtime mbi marrëdhëniet midis xhenxhefilit dhe sheqerit në gjak, veçanërisht për njerëzit me diabet 2. Sidoqoftë, edhe për njerëzit pa diabet, xhenxhefili mund të ndihmojë në mbajtjen e një niveli të ekuilibruar të sheqerit në gjak. Në këtë mënyrë ju përjetoni më pak humbje të energjisë suaj./Bl.Ba/Fjala.al


Të fundit

‘100 ditë, 100 arritje’/ Rama: 8 milionë turistë do të vizitojnë Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në “Instastory” ka publikuar një ndër 100 arritjet e qeverisë gjatë mandatit të...

“Një për të gjithë e të gjithë për një”/ Nga fjalët e ngrohta të nënës së tij, Anetës dhe të Lindës, tek kujtimet e...

Kryeministri Edi Rama, e ka nisur mëngjesin e sotëm me një video të veçantë të jetës dhe karrierës së tij politike. Gjatë videos me fjalët...

Deklarata e Xhelal Mziut/ Reagon ashpër Mero Baze: Urdhri është ‘vrisni këdo që dyshoni’

Analisti dhe gazetari Mero Baze ka reaguar ashpër pas publikimit të një videoje, ku drejtuesi politik i Partisë Demokratike në Qarkun Dibër, Xhelal Mziu...

Shokon Xhelal Mziu: Kemi ngritur grupet tona dhe çdo person i dyshimtë do ta pësojë njëlloj si ai i Elbasanit

Një ngjarje e rëndë tronditi Elbasanin dy ditë më parë (21 prill 2021) ku mbeti i vrarë me armë zjarri Pjerin Xhuvani. Xhuvani u...

Gjesti i turpshëm para grave dhe vajzave, ja si justifikohet Lulzim Basha

Bëri 'xhiron' dje në rrjetet sociale një video e kreut të PD-së, Lulzim Bashës, teksa bënte një gjest aspak të hijshëm, në sy të qindra grave...

Lajme të tjera

Web TV