Biden: Ne jemi në luftë me virusin, jo me njëri-tjetrin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka bërë thirrje për t’i dhënë fund “epokës së zymtë të ndarjes”, pasi vendi përballet me një dimër të gjatë dhe të vështirë me pandeminë e COVID-19.

Në një fjalim për festën e Falënderimeve, ai tha se amerikanët janë në luftë me koronavirusin, jo me njëri-tjetrin.

Javën e kaluar më shumë se 1.2 milion raste të reja me koronavirus u regjistruan në Shtetet e Bashkuara. Të martën autoritetet shëndetësore shënuan 2.200 vdekje – numri më i lartë që nga fundi i majit.

Në fjalimin e tij të mërkurën, Biden i tha kombit: “Unë besoj se ju gjithmonë meritoni të dëgjoni të vërtetën nga presidenti juaj. Ne duhet të ngadalësojmë përhapjen e këtij virusi. Ne ua kemi borxh mjekëve dhe infermierëve dhe punonjësve të vijës së parë të frontit kundër pandemisë. Ne ua kemi borxh bashkëqytetarëve tanë”, tha Biden.

Ai tha se COVID-19 ka shkaktuar shumë dhimbje, humbje dhe zhgënjim.

“Na ndau, na zemëroi, na vendosi kundër njëri-tjetrit. Unë e di që vendi është lodhur nga lufta, por duhet të kujtojmë se ne jemi në luftë me virusin, jo me njëri-tjetrin”, tha Biden.

Presidenti i zgjedhur u bëri thirrje amerikanëve të modifikojnë mënyrën e festimeve të festës të Falënderimeve. Sipas tij, në vend të mbledhjes së zakonshme, ai do të kalonte pushimet vetëm me gruan e tij Jill, vajzën dhe dhëndrin e tyre, ndërsa pjesa tjetër e familjes do të festonte në grupe më të vogla.

Ndërkohë, presidenti, Donald Trump, u bëri thirrje mbështetësve të punojnë për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit.

Duke folur përmes telefonit nga Shtëpia e Bardhë për një ngjarje të organizuar nga ligjvënësit e shtetit republikan në Pensilvani, Trump përsëriti pretendimet e pabazuara në lidhje me mashtrimet elektorale.

Lexo edhe :  Sot votohet pasuesi i Angela Merkel. Ja raportet e 3 kandidatëve me shqiptarët

Biden fitoi zgjedhjet presidenciale dhe shumicën e nevojshme të votave të kolegjit elektoral dhe transzicioni presidencial tashmë është në proces.

Përpjekjet e Trumpit për të sfiduar rezultatet në shtetet kryesore përmes proceseve gjyqësore deri më tani kanë dështuar./rel

Të fundit

Ish-ambasadori Arvizu kujton 21 janarin: Po sikur aty të ketë një bombë

Ambasadori i SHBA-ve, Alexandër Arvizu teksa është bërë pjesë e emisionit ‘Real Story’ ndau përjetimet e tij për protestën...

Protokollet nuk i lejojnë, tifozët e Elbasanit udhëtojnë për të mbështetur skuadrën

Ndonëse tifozeritë nuk lejohen në stadium, për shkak të protokollit të masave për mbrojtjen nga virusi “Covid-19”, tifozë të të dyja ekipeve kanë udhëtuar...

33-vjeçarja jep dorëheqjen si mësuese, shet foto nudo në internet

Një 33-vjeçare e cila punonte si mësuese, ka hequr dorë nga profesioni i saj dhe ka nisur punën si modele seksi. Courney Tillia ka...

Biden nuk e largon drejtorin e FBI-së që u emërua nga Trump

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti Joe Biden i ka kërkuar Christopher Wrayt të mbetet në pozitën e drejtorit të Byrosë Federale të Hetimeve...

Rita Ora përfundon në librat shkollorë të Spanjës

Së fundmi po bën xhiron e rrjetit lajmi se Rita Ora duket ka përfunduar në librat shkollorë në Spanjë. Një person ka zbuluar përmes një...

Lajme të tjera

Web TV