Dikur shiste qumësht, ndërsa sot një soprano me famë jashtë kufijve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Elbenita Kajtazi është një ndër soprano më të njohura shqiptare e cila sot njihet dhe jashtë kufijve.

Sopranoja me origjinë nga Mitrovica, së fundmi ka ndarë me ndjekësit e saj në rrjetet sociale një fotografi nga fëmijëria e saj. Ajo shkruan se në fëmijëri ka qenë e detyruar të shesë qumësht, në mënyrë që të ndihmonte familjen e saj.

Kajtazi shkruan se u emocionua kur një mik i saj i dërgoi asaj këtë fotografi, e cila ishte realizuar pak pas përfundimit të luftës në Kosovë.

“Kjo jam unë me një shishe qumësht shumë të shijshëm në duar pesë muaj pas luftës në Mitrovicë-Kosovë, më 26.10.1999 në 08:09 të mëngjesit! Do t’ju tregoj të gjithëve një histori të vogël. Para luftës ne kishim dy lopë të bukura dhe shisnim qumësht në lagje, sepse dy lopët e mia të bukura kishin qumështin më të mirë që ekziston dhe unë isha fëmija që ua shpërndaja qumështin fqinjëve tanë.

Gjatë luftës ne ishim refugjatë në Shqipëri dhe natyrisht duhej të linim gjithçka që kishim pas, edhe dy lopët e mia të bukura që aq shumë i doja! I pashë për herë të fundit kur u larguam nga shtëpia dhe mendova se nuk do t’i shoh më kurrë, por unë dhe gjyshja ime i kërkonim kur u kthyem nga Shqipëria dhe kur lufta kishte mbaruar. Edhe sot që tregoj këtë histori nuk mund të besoj se i gjetëm! Unë isha fëmija më i lumtur në tokë kur i gjetëm, kujtoj se u hodha lartë nga lumturia! Pas luftës, puna ime e vjetër u kthye, unë vazhdoja të jem vajza që shpërndanë qumështin dhe e doja punën time! Kur një shok më dërgoi këtë fotografi mbrëmë, unë qava shumë, u emocionova shumë dhe kujtova kohën e saktë dhe ditën dhe gjithçka që ndodhi atë ditë!

Ishte një pamje shumë e bukur për ta parë, për të më bërë gjithmonë të kujtoj se nga vij dhe të jem krenare për faktin se në të kaluarën isha një vajzë me ëndrra shumë të mëdha dhe gjithashtu kisha një punë për të shpërndarë qumësht dhe fituar para për të ndihmuar familjen time me atë punë, si një fëmijë 9 vjeç! Kush mendonte se do të bëhesha këngëtare e Operas… atëherë nuk kisha ide se çfarë ishte opera, më besoni!

Ermonela Jaho më tha një ditë se “asgjë nuk është e pamundur në këtë botë, dhe ju mund të arrini çdo ëndërr që keni”. Unë ende besoj në atë që ajo më tha dhe unë ende shikoj deri në ato fjalë! #vajzëekosovës me shumë ëndrra”, ka shkruar Elbenita Kajtazi në Facebook.

Lexo edhe :  Historia e Mevlanit i prek të gjithë në Përputhen/ Bora, Arjani dhe konkurrentët shpërthejnë në lot

 


Të fundit

Deputeti shqiptar nuk përmbahet, kap dhe “fluturon” në ajër gomat e rreshtuara (VIDEO)

Deputeti opozitar në Kuvendin e Kosovës, Bekë Berisha është shumë i apasionuar pas sporteve, sidomos atyre ekstreme dhe ku...

Me shpejtësi marramendëse, dalin pamjet e aksidentit që vrau “Xubin e Yzberishtit” (Video)

Publikohet pamjet e aksidentit që i mori jetën dje ‘Xubit’ të Yzberishtit. Siç shihet në video, Fatmir Avdillari, 45 vjeç, po udhëtonte me shpejtësi shumë...

A do të keni pengesa për ta kaluar verën jashtë Shqipërisë? Flet Eugena Tomini

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini, tha se edhe nëse vendet europiane nuk njohin vaksinat kineze dhe ruse, shqiptarët do të udhëtojnë me tampon. Shqiptarët këtë...

Katastrofa tjetër globale është duke ardhur, dhe ne nuk jemi gati

Pandemia e Covid-19 nuk ka mbaruar, por është tashmë e qartë se Lordi Ris, astronomi i familjes mbretërore britanike, e ka fituar bastin që...

Imami i njohur: Mënyra shqiptare e të vajtuarit të një personi që është ndarë nga jeta, është harram

Imami i njohur Ahmed Kalaja thotë se mënyra shqiptare e të vajtuarit të një personi që është ndarë nga jeta, është harram. Duke iu përgjigjur...

Lajme të tjera

Web TV