Raporti i ‘Venecias’/ Balla: I mbylli gojën Metës e të gjithëve pas tij

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, në fjalën e tij në seancën e sotme plenare ceku raportin përfundimtar të Komisionit të Venecias për ndryshimet kushtetuese dhe ato në Kodin Zgjedhor. Balla tha se ‘Venecia’ i mbylli gojën Presidentit Meta si iniciator tymnajën dhe të gjithë që folën pas tij.

Opinioni i Venecias për ndryshimet kushtetuese dhe ligjore na dha të drejtë, sikurse të gjithë jeni në dijeni. Gjej rastin ta përgëzoj punën tonë, të Kuvendit të Shqipërisë që sipas Komisionit të Venecias ndryshimet kanë qenë në përputhje me praktikat më të mira zgjedhore. E gjithë ajo tymnajë që u iniciua nga Presidenti i Republikës tashmë ka marrë një përgjigje shumë të qartë që Kuvendi i Shqipëris ka vepruar konform Kushtetutës dhe praktikave më të mira ndërkombëtare”, tha Balla.

Balla tha se edhe për legjitimitetin i këtij Kuvendi, Venecia ka dhënë opinion të shteruar. “Të gjithë ata që kanë ‘llapur’ sa kanë pasur mundësi marrin përgjigjen e nevojshme. Venecia thotë se Kuvendi i Shqipërisë mbetet legjitim sa kohë ka kuorumin për vendimmarrje.

Venecia ka vlerësuar edhe çështjen e debatuar për koalicione. Nuk ka thënë njëri që Lulzim Basha, Sali Berisha, Ilir Meta, Monika Kryemadhi të mos bëhen bashkë. Është e njohur që të dalësh në një koalicion duhet një drejtues dhe një program i përbashkët. Zgjidheni kush është kryetari juaj, Luli, Saliu, Iliri apo Monika, nxirrni programin dhe futini në koalicion“, vijoi Balla.

Sa i përket ligjeve që janë dakordësuar në marrëveshjen e 5 qershorit, Balla u shpreh se mazhoranca do t’i votojë.

Vota jonë për 7 ligjet është pro, që PD_së dhe LSI-së t’i heqim çdo alibi të mundshme për pjesëmarrjen në zgjedhje. Zgjedhjet e 25 prillit janë shumë të rëndësishme që do të konfirmojmë rrugën evropiane të Shqipërisë, me këtë mazhorancë që ka sot”, përfundoi Balla./Bl.Ba/Fjala.al

Të fundit

Basha vlerëson punët e Veliajt dhe Ramës: Tirana dhe gjithë Shqipëria super (Video)

Kryedemokrati Lulzim Basha ka bërë një tjetër gafë duke i bërë anti-fushatë vetes dhe duke vlerësuar kështu ‘aksidentalisht’ punët...

Tronditet Vlora, shpërthim me lëndë plasëse pranë një banese në Orikum

Një shpërthim i fortë është dëgjuar sot pasdite në Orikum të Vlorës. Burime për mediat bëjnë me dije se shpërthimi me lëndë plasëse ka ndodhur...

Kosova siguron edhe 100.620 doza të vaksinës Pfizer, ja kur mbërrijnë

Rreth 14.1 milionë doza të vaksinave Pfizer, do të shpërndahen në 47 vende në tremujorin e dytë të këtij viti, ka deklaruar Aleanca Globale...

Me shishe vere në duar/ Të rinjtë festojnë vdekjen e Princit Filip jashtë pallatit mbretëror

Jo të gjithëve u ka ardhur keq për ndarjen nga jeta të Princit Filip. Disa të rinj u panë jashtë Pallatit Buckingham me shishe...

Vrau me thikë 60-vjeçarin në Gjirokastër, autori zbulon arsyen e çuditshme

Një ngjarje e rëndë u regjistrua ditën e sotme në Gjirokastër, ku një 60-vjeçar u plagos me mjet prerës nga shtetasi Afrim Nazifi pas...

Lajme të tjera

Web TV