A kanë pasur efekte anësore? Mira Rakacolli flet për vaksinimin në Shqipëri

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zv/ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka folur rreth vaksinimit kundër Covid-19 që ka nisur ditën e djeshme.

Ajo ka treguar se të parët që do të vaksinohen janë të gjithë mjekët dhe infermierët të cilët janë më të rrezikuar.

Rakacolli tha se pas mjekëve, infermierëve e sanitarëve, do të vaksinohen ata më të moshuarit dhe më pas ata me sëmundje shoqëruese.

Ajo ka treguar se deri më tani janë vaksinuar 130 mjekë dhe infermierë.

“Duke filluar nga ata në vijën e parë. Dhe pastaj do të vazhohet në shtëpinë e të moshuarve dhe në grupet e tjera. Duke filluar nga më të moshuarit deri tek më të rinjtë.

Mbasi të mbaroi vaksinimi i stafit mjekësor prioritet kanë ata më të moshuarit dhe të sëmundjeve shoqëruese. Do të vaksinohen të gjithë mjekët në të gjithë vendin, por ka një radhë. Siç po bëhet në të gjithë botën. 130 persona janë vaksinuar deri tani, mjekë dhe infermierë të spitaleve Covid. Deri tani nuk ka thënë asnjë jo,” tha Rakacolli për “repolitix”.

Ajo tha se nga personat e vaksinuar deri më tani askush nuk ka shfaqur efekte anësore.

“Ata që janë vaksinuar janë mirë është krijuar nje komision për të vlerësuar efektet anësore. Do ndiqen vazhdimisht. Deri tani nuk ka asnjë. Ekipet janë në gadishmëri për këdo që do të getë nevojë,” tha ajo ndër të tjera.

Të fundit

A do të jetë Fatos Nano Presidenti i ardhshëm i Shqipërisë? Flet Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për herë të parë pas deklaratave të bëra nga ish-kryeministri Fatos Nano. Ky i...

Greqia jep lajmin e mirë për 65 mijë vende pune, përfitojnë shqiptarët

Janë vendosur rregulla dhe është krijuar regjistri i punonjësve sezonalë në vend, shumica prej të cilëve janë shqiptarë. Është publikuar në fletoren zyrtare vendimi për...

Surprizon Enca: Virgjërinë nuk e humba, e kam dhuruar

Enca ka realizuar një bashkëbisedim me ndjekësit në Instastory së fundmi ku ka zbuluar shumë të pathëna rreth jetës private. Një nga ndjekësit i ka...

Rama: Braçe është opozitë, sikur të varësh një mace në qafe

Kryeministri Edi Rama teksa fliste për skemën e subvencionimit të karburantit, pohoi se opozitari më i madh që ka për këtë çështje është zëvendëskryeministri...

Hyri me të kuqe në semafor, policët i thyejnë 3 brinjë të riut shqiptar

Një i ri nga Kosova ka përfunduar në spital, pasi është dhunuar nga policia, e cila pretendon se e ka dhunuar gjakovarin, vetëm se...

Lajme të tjera

Web TV