“Situata është e pakrahasueshme”/ Rama: Brenda 4 vitesh çdo marrëdhënie me bizneset do të jetë online

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje
Në konferencën për mediat sot Rama është shprehur se në katër vitet e ardhshme qeveria e ka synim që çdo marrëdhënie e biznesit me qeverinë, me konsumatorin dhe mes bizneseve do të jenë online.”Krahasuar me djeshmen është një situatë qartësisht e ndryshme dhe është një situata ku qartësisht mund të shihet e nesërmja. Si situata pas tërmetit ishte situata e të gjithë të dhënave nga aspekti ekonomik dhe fiskal. Sipas shifrave të regjistrit të punës në Republikën e Shqipërisë në vitin 2013 kishte mbi 475 mijë  të regjistruar, në fund të vitit 2019 mbi 698 mijë. Hapeni dhe shikojeni. Janë apo nuk janë 225 mijë?

Është krejtësisht e dukshme se kush mund ta ndërtojë. Sot nuk ka sesi bizneset të mos ndihen të lehtësuar në raport me 7 vite më parë. Biznesi i vogël zero taksë. Nuk ka sesi të mos ndihen të lehtësuar. Por nuk ka sesi të ndihen të lumtur dhe të kënaqur kur në të njëjtën kohë duhet të përballen em arbitraritetin e administratës tatimore. Puna jonë do të thotë largim përfundimtar i elementit abuziv nga kontrollet e drejtpërdrejta nga njeriu.

Ajo që do të realizojmë se brenda 4-vjeçarit të ardhshëm gjithçka do të jetë online për biznesin dhe i gjithë sistemi i punës me shkop në dorë do të kthehet në një sistem pune me mendje në kokë. Gjithë ai zinxhir problemesh që krijojnë hapësirë për informalitet. Do ta fiskalizojmë komplet marrëdhënien”, tha Rama.

Të fundit

A janë vërtetë të zgjuar psikopatët?

Kur njerëzit mendojnë për një psikopat, ata mund, në mënyrë të arsyeshme, të mendojnë për dikë që është potencialisht...

Vajzë pastron varret prej tetë vitesh/ “Kam gjetur pasionin tim të jetës”

Tj Kleeman dhe familja e saj u transferuan në një shtëpi që ishte afër më shumë se 3,500 varreve në Tëeed Heads, në veri-lindje...

Zgjedhjet e 25-prillit/ KQZ regjistron 16 parti dhe një kandidat të pavarur

Zgjedhjet parlamentare të 25-prillit, KQZ regjistron 16 parti dhe një kandidat të pavarur.  Janë regjistruar për në zgjedhjet e 25-Prillit, PS, PD, LSI, PS,...

Ndërron jetë ish-zëvendësrektorja e Universitetit të Tiranës

Ka ndërruar jetë dje Shpresa Zenelaj, ish-zëvendësrektorja e Universitetit të Tiranës dhe një nga pedagoget më të njohura të fakultetit Filologjik Shpresa Zenelaj. Ndonëse...

Pushime falas, ky rajon paguan që vizitorët të provojnë zonën

Një rajon i Francës Jugperëndimore po paguan që vizitorët të shkojnë dhe të provojnë zonën. Departamenti i Corrèze, i vendosur midis qyteteve Limoges dhe Toulouse,...

Lajme të tjera

Web TV