Vuçiç i trembet ‘Shqipërisë së Madhe’: Krijimi i saj, kërcënim për Serbinë dhe BE

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç ka reaguar pas një deklaratë të bërë nga ish kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”.

“Krijimi i “Shqipërisë së Madhe” është kërcënim për Serbinë dhe BE-në”, ka thënë Vuçiç.

Kreu i AAK-së dhe kandidati për kryeministër, Ramush Haradinaj ditën e djeshme ka deklaruar se Bashkimi Evropian me sjelljen e tij po detyron Kosovës të bashkohet më Shqipërinë.

“Nëse Kosova nuk do të bëhet pjesë e NATO-s dhe nëse nuk do të ketë liberalizim të vizave në BE, nuk ka njohje nga pesë vendet anëtare të BE-së dhe nuk jemi pjesë e KB-së, çfarë do të bëjmë më tej?”, ka thënë Haradinaj.

Sipas mediave serbe, Vuçiç është shprehur se lidhur me deklaratën e Haradinajt po pret edhe reagime nga Brukseli dhe Uashingtoni.

Ai kujtoi se Haradinaj është një njeri që po lutet të jetë kryeministri i ri i Kosovës dhe se, nëse ai e arrin atë me ndihmën e votave të Vetëvendosjes, mund të lindë një situatë shumë e pafavorshme në të cilën do të përpiqen për bashkimin me Shqipërinë.

Të fundit

GJKKO jep masën e arrestit me burg për mjekun e QSUT, Edvin Prifti

GJKKO ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg” për mjekun e QSUT, Edvin Prifti. vijon...

Ngjarje e rëndë në Itali/ Aksidentohen 25 makina, dy të vdekur dhe disa të plagosur

Aksident masiv me dy të vdekur dhe disa të plagosur është regjistruar paraditen e kësaj të shtune në autostradën A32 Torino-Bardonecchia, Itali. Të paktën 25...

Reshjet e dëborës/ Manteli i bardhë mbulon vendin

Temperaturat janë ulur ndjeshëm ditën e sotme në të gjithë vendin, duke u regjistruar temperature nën zero gradë. Rreshjet e dëborës kanë zbardhur disa qytete,...

Mjeku izraelit zbulon ilaçin “magjik” ndaj Covid-19/ Ka shëruar 29 nga 30 pacientë brenda 3-5 ditëve

Vaksina shihet si mundësia e vetme për të shpëtuar nga pandemia COVID-19, por mjekët dhe shkencëtarët po përpiqen të zbulojnë edhe trajtime të tjera...

Skandal/ I premtuan martesë vajzave rumune, por i shfrytëzuan për prostituta në Shqipëri

Një 32-vjeçar ka rënë në prangat e policisë dhe një tjetër është shpallur në kërkim, pasi kanë shfrytëzuar për prostitucion dy romune. Në pranga ka...

Lajme të tjera

Web TV