Ministri Peleshi ngushëllon familjen e ushtarakut që humbi jetën në Kabul, tregon telefonatën me shokët e tij

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka reaguar për humbjen e jetës së ushtarakut Xhevahir Jazaj me mision në Afganistan.

Peleshi ka ngushëllur familjen e të ndjerit, por edhe shokët e tij në mision, ndërsa shprehet se ata janë krenaria jone në raport me aleatet në NATO e partnerët tanë strategjike SHBA dhe BE me të cilët ndajmë sfida të përbashkëta të mbrojtjes kolektive, paqes dhe sigurisë

Sakaq Autoritetet e Ministrisë së Mbrotjes dhe Shtabit të Përgjithshëm të FA po bashkëpunojnë me komandën e operacionit për të bërë hetimin e plotë të rrethanave në të cilat ka ndodhur ngjarja.

STATUSI I PLOTE

Largimi nga jeta i një ushtaraku, aq me tepër ne mision larg atdheut, është një ngjarje e dhimbshme për të gjithë.

I shpreh ngushëllimet e mia më të sinqerta familjes së Majorit Xhevahir Jazaj. Para pak çastesh pata një komunikim të drejtpërdrejtë me kontingjentin shqiptar që shërben në Herat dhe Kabul.

Ndava me ta ngushëllimet për humbjen e shokut te tyre dhe i sigurova se gjithë shqiptarët janë me mendje e me zemër pranë tyre. Ata janë krenaria jone në raport me aleatet në NATO e partnerët tanë strategjike SHBA dhe BE me të cilët ndajmë sfida të përbashkëta të mbrojtjes kolektive, paqes dhe sigurisë.

Sakaq Autoritetet e Ministrisë së Mbrotjes dhe Shtabit të Përgjithshëm të FA po bashkëpunojnë me komandën e operacionit për të bërë hetimin e plotë të rrethanave në të cilat ka ndodhur ngjarja.

Të fundit

“Moti ekstrem deri të premten”/ Balluku: Të gjitha akset janë të kalueshme

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku, nga aksi Tiranë-Elbasan ka folur në lidhje me problematikat që janë krijuar...

“Sondazhet nxjerrin fituese Vetëvendosjen”, diplomati Nesho: Zgjedhjet pikë kthese për historinë e Kosovës

Diplomati Agim Nesho, në një lidhje live me “News 24” për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë, deklaroi se sondazhet nxjerrin fituese Lëvizjen Vetëvendosje. Nesho...

Të zhveshur pranë njëri-tjetrit, Dafina dhe Dj Geek urojnë Shën Valentinin

Këngëtarja e njohur Dafina Zeqiri dhe Dj Geek janë një ndër çiftet më të pëlqyer të publikut shqiptar. Dyshja nuk i kursejnë fotot apo...

Del parashikimi i motit për javën e ardhshme, çfarë pritet të ndodhë pas ditëve të ftohta?

Vendi ynë u përfshi këtë fundjavë nga reshjet e dendura të dëborës ndërsa për javën që presim përpara parashikohet të dominojë moti i kthjellët,...

“E dua një jetë me ty”, Shën Valentini mbush rrugët në Përmet me dedikime dashurie (Foto)

Jo vetëm dëbora ishte risi sot në Përmet, por në ditën e të dashuruarve, 14 shkurt, shtyllat dhe trungjet e pemëve nëpër rrugë u...

Lajme të tjera

Web TV