Varianti britanik i SARS-Cov-2 mbërrin në Pekin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në Pekin, rastet e para që lidhen me të ashtuquajturin variant anglez të koronavirusit janë izoluar.

Autoritetet kineze bëri të ditur se dy pacientët e parë të infektuar me këtë variant janë zbuluar në Pekin.

Për shkak se ky variant ka normë të lartë transmetimit, pesë lagje në jug të kryeqytetit janë vendosur në karantinë. Rastet janë në Daxing, ku ndodhet aeroporti i ri ndërkombëtar.

Dje Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi se varianti anglez vazhdon të përhapet në të gjithë botën: javën e kaluar ai ishte i pranishëm në 60 vende dhe territore, 10 më shumë se më 12 janar.

Varianti i Afrikës së Jugut, i cili, ashtu si ai anglez, është shumë më ngjitës sesa virusi origjinal SARS-CoV-2, përhapet më ngadalë dhe është i pranishëm në 23 vende dhe territore, 3 më shumë se më 12 janar, specifikon OBSH në raportin epidemiologjik javor.

Të fundit

E joshi me foto dhe video erotike, arrestohet mësuesja që kreu marrëdhënie me nxënësin e saj

Një mësuese e martuar, nga Buckinghamshire i Britanisë së Madhe, është dënuar me 6 vite e dy muaj burg,...

“Demokratët s’duan burrnesha si Luljeta, por gra si Lulzimi”/ Kreshnik Spahiu ironizon Bashën

Ditën e sotme inxhinierja e njohur Luljeta Bozo pranoi ofertën e kryeministrit Rama për t’iu bashkuar Partisë Socialiste dhe për të kandiduar në zgjedhjet...

Alkool dhe plazh, studentët “zbarkojnë” në Florida (FOTO)

Koronavirusi nuk i ka ndalur studentët amerikanë që të zbarkojnë në Florida për pushimet e pranverës. Duke injoruar totalisht masat e rekomanduara për frenimin...

Për të mos u humbur/ Momenti kur Adem Jashari me dajën e tij niset për në luftë (Video)

Sot në Prekaz shënohet 23-vjetori i rënies së familjes së heroit Adem Jashari. Pamje që pak kush i ka parë deri më tani janë...

Rama i emocionuar në Bari: Faleminderit që hapët dyert kur ne kishim nevojë, do të jemi gjithmonë në krahun tuaj

Kryeministri Edi Rama në konferencën e mbajtur së bahsku me ministrin e Jashtëm Italian Luigi Di Maio dhe kryebashkiakun e Barit Michele Emiliano, ka...

Lajme të tjera

Web TV