Qyteti “pushtohet” nga zjarret, banorët detyrohen të thyejnë karantinën dhe evakuohen

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një zjarr i madh ka përfshirë të martën qytetin e Perth, në Australinë Perëndimore. Sipas mediave të huaja, zjarri i shtyrë nga erërat të forta, ishte dyfishuar në sasi gjatë natës e si pasojë ka shkrumbuar të paktën 30 shtëpi.

Autoritetet kanë këshilluar qytetarët të ikin në vende më të sigurta, edhe pse kjo do të thotë thyerje karantine, pasi zona është e izoluar për shkak të COVID-19.

Ndërkohë kryeministri i vendit Mark McGowan, e ka cilësuar situatën shqetësuese dhe serioze.

“Tani për tani vendi po lufton me dy lloje të ndryshme të emergjencave. E para ka të bëjë me emergjencën e rrezikshme të shkaktuar nga prezenca e zjarreve dhe tjetra nga situata e COVID-19 në vend”, u shpreh McGowan.

 

Të fundit

Italia do të lehtësojë masat antiCovid

Italia do të fillojë me lehtësimin e kufizimeve anti-COVID duke filluar nga 26 prilli, ka paralajmëruar kryeministri italian, Mario...

A janë reale shifrat dhe pse kanë pësuar ulje? Përgjigjet mjeku Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për procesin e vaksinimit masiv, ku tha se ditët e fundit kemi një rënie të shifrave, pasi sipas tij...

“S’po kuptoj kush është lideri në opozitë”/ Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik

Kryeministri Edi Rama pas Lulzim Bashës ka refuzuar edhe ftesën e Presidentit Ilir Meta për debat publik. Rama madje ironizoi se këto kohë po...

Basha kopjon Ramën, poston video nga makina: Do të jem kryeministër i…

Mesazhet ndaj qytetarëve nga makina apo telefonatat me kandidatët janë një rutinë e kryeministrit Edi Rama, por që së fundi është kopjuar nga kreu...

“Do i pres dorën atij që vjedh vota”/ Rama për deklaratën e Metës: Ky nivel komunikimi kërkon psikiatër!

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot në mbrëmje deklaratave të forta që ka bërë Ilir Meta lidhur me zgjedhjet e ardhshme të 25...

Lajme të tjera

Web TV