Dëshmitë tronditësë të grave që vuajnë dënimin në kampe: Përdhunime sistematike nga policët dhe rojet

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një raport i BBC ka sjellë reagimin e qeverisë amerikane dhe asaj britanike mbi çështjen e grave ujgure që gjenden në kampet e Kinës. Sipas raportit, ku thuhej se kanë dëshmuar vetë gratë, ata përdhunoheshin në mënyrë sistematike nga policët dhe rojet e burgut.

Qeveria amerikane thotë se është ‘thellësisht e zhgënjyer’ nga raporti në fjalë, ndërsa shton se ‘këto mizori trondisin ndërgjegjen dhe duhet të ndëshkohen me pasoja të rënda’. Sakaq kjo çështje është diksutuar edhe në qeverinë britanike, që përmes ministrit Nigel Adams, tha se raporti ‘tregoi qartësisht’ se çfarë ndodh në këto kampe’.

Thuhet më shumë se 1 milionë ujgurë, por edhe pakica të tjera janë në kampet e Kinës, të ngritura për të vuajtur dënimet.

Ndërkohë Ministria e Jashtme e Kinës i ka mohuar akuzat, duke akuzuar BBC për një raport të rremë. Zëdhënësi Ëang Ëenbin tha se nuk kishte “asnjë sulm dhe abuzim sistematik seksual ndaj grave” dhe Kina vepron sipas të gjitha udhëzimeve të të drejtave të njeriut.

“Nuk ka asnjë sulm dhe abuzim sistematik seksual ndaj grave. Kina është një vend i drejtuar nga ligji, kushtetuta jonë garanton dhe mbron të drejtat e njeriut dhe është mishëruar në sistemin tonë ligjor nën të cilin punojnë qeveritë,” -tha ai.


Të fundit

Plas sherri te shkolla ‘Fan Noli’ në Tiranë, plagoset me thikë shoferi e një furgoni nxënësish

Një shofer në një rrugë pranë shkollës 'Fan Noli' në Tiranë është konfliktuar me dy drejtues furgonësh, pasi ato...

Rama jep lajmin: Nga 1 korriku, taksë zero për pagat deri në 400 mijë lekë

Duke nisur nga 1 korriku i vitit që vjen, zero taksë për pagat deri në 400 mijë lekë. Këtë vendim e ka bërë të...

Nismat parlamentare/ Ambasadorja amerikane takon Ballën e Rushajn: Palët të trajtojnë njëra-tjetrën me respekt

Ambasadorja amerikane Yuri Kim zhvilloi sot një takim me krerët e grupeve parlamentare të PS e PD. Takimin e ka bërë të ditur vetë...

Del nga reanimacioni 6-vjeçarja që u dhunua nga i ati, gjendja e saj paraqitet e qëndrueshme

Lajme të mira vijnë në lidhje me vajzën 6-vjeçare në Kamëz, e cila u abuzua dhe dhunua në mënyrë barbare nga i ati. Mësohet...

Rrëmbimi i Jan Prengës, SPAK dërgon çështjen për gjykim: Ja kush janë të pandehurit

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në përfundim të hetimeve të procedimit penal nr. 62, të vitit 2020, ka kërkuar pranë...

Lajme të tjera

Web TV