Gjobitet me $140.000 për një mesazh në Whatsapp ndaj shoqes së saj: Çfarë shkruhej?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një shtetase britanike në Dubai akuzohet se i shkroi “ F*ck you” shoqes së saj në Whatsapp, pas një debati momental.

Sipas ligjeve të Emirateve të Bashkuara Arabe, kjo gjë konsiderohet krim kibernetik dhe mund t’i shkaktojë 31-vjeçares dy vite burgim si dhe rreth 140.000 dollarë gjobë.

Britanikja u arrestua kur po përpiqej të shkonte nga Dubai drejt Londrës, sipas The Independent. Që atëherë ajo është përpjekur të kontaktojë me ish-shoqen e saj të dhomës për të zgjidhur situatën, por kërkesa e saj është refuzuar.

Prokurorët ende nuk kanë sjellë një çështje zyrtare ligjore. Ata po presin një raport në telefonin e gruas, përpara se çështja të shkojë më tej.

Kjo nuk është hera e parë që një shtetas i huaj arrestohet sipas ligjeve të rrepta të krimit kibernetik të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Në vitin 2019, Laleh Shahravesh u arrestua pasi dyshohet se e quante gruan e ish-burrit të saj një “kal” në Facebook.

Të fundit

“Koha t’i japim fund luftës më të gjatë”/ Biden do të tërheqë trupat amerikane nga Afganistani

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të fillojnë tërheqjen e...

“6 persona me shkopinj bejsbolli erdhën drejt meje”/ Zbardhet dëshmia e policit në Mamurras

Askush nuk i identifikon me emra të përveçëm të dyshuarit e familjes Fufi në Mamurras, tre prej të cilëve përfunduan në pranga për sulmin...

Manastirliu jep lajmin e mirë: Shqipëria siguron 50,000 vaksina “Sputnik V”

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar sot se Shqipëria ka siguruar marrëveshjen për të marrë 50.000 vaksina Sputnik V të Rusisë. “Shqipëria siguron marrëveshjen...

Rama poston dy foto nga takimet elektorale të PS dhe PD: Pa koment

Kryeministri Edi Rama ka publikuar dy foto nga takimi elektoral i PS dhe PD në Dibër dhe Paskuqan të zhvilluar ditën e sotme. “Pa koment”,...

Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot ishte e pranishme në...

Lajme të tjera

Web TV