Shën Valentini/ Këngët e dashurisë, një rrugë drejt zemrës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dashuria, një fjale e thjeshtë, por me kuptim universal, në emër të së cilës njeriu ka bërë sakrificat më të mëdha.  Për të ndjekur zemrën shumë njerëz kanë lëvizur nga një vend në tjetrin , kan huazur një hob të ri, kanë bërë ndryshime në look vetëm për tu dukur sa më tërheqës në sytë e partnerit . Megjithatë të kërkuarit e kësaj ndjenje, gjithmonë të vë para zgjedhjes.

Grua e re dhe e bukur që zgjedh të dashurin nga dy vëllezër të ngjashëm

Në prag të Shën Valentinit, kur zemrat mbushin vitrinat e dyqaneve dhe deklarata të ëmbla përshkojnë atmosferën, ne e kuptojmë se sa dashuria romantike është një nga motorët e mëdhenj të botës. Nën flamurin e saj, shitja e çokollatave, luleve, parfumeve, mbathjeve, darkave me qirinj rritet … Dhe nën ndikimin e saj, siç thekson një studim i fundit, industria e muzikës gjithashtu kthehet në një masë të madhe.

Por si lidhet dashuria dhe muzika, dhe si përcohet  ndenja nëpërmjet melodisë?

Profesorët Salvador Climent dhe Marta Coll-Florit, që i përkasin grupit kërkimor të gjuhësisë (Grail) të Studimeve të Arteve dhe Shkencave Humane të UOC, sapo kanë botuar një vepër kurioze. Në të, janë analizuar sukseset e listës së Billboard të Amerikës së Veriut – e cila përfshin këngët më të dëgjuara pop – për të zbuluar se si koncepti i dashurisë në muzikën pop ka ndryshuar gjatë shtatë dekadave, jo më pak.

Dashuria shet, dhe thyerja e zemrës gjithashtu. Kush nuk është rikrijuar në zemrën e tij të thyer duke dëgjuar dhe kënduar Përshëndetjen e Adele, pikërisht një nga këngët më të luajtura të vitit 2016? “Unë mendoj se emocionet e mëdha gjithmonë shesin, dhe dashuria sigurisht që është, ndoshta gjëja kryesore, pavarësisht nëse shkon mirë apo keq. Eshtë një ndjenjë që prek intensivisht të gjithë ”, thotë Salvador Climent.

Kur disa tekse të këngëve përcjellin idenë se tjetri është pronë e tyre…

Edhe pse nuk keni pse të shkoni aq larg për të gjetur tekste shqetësuese. Hit i goditur i Leona Davis për vitin 2007, Dashuri Gjakderdhje, të cilën ne të gjithë e kemi zhytur më shumë se një herë pa e kuptuar, thotë gjëra të tilla si: Por nuk më intereson se çfarë thonë / Unë jam i dashuruar me ty / Ata përpiqen të më tërheqin , por ata nuk e dinë të vërtetën / Zemra ime është e gjymtuar nga damari që vazhdoj ta mbyll / Ti më pret të hapur dhe unë / Vazhdoj të përgjakem, mbaj, mbaj gjakderdhje dashuri. Një dashuri ndaj së cilës të gjithë e paralajmërojnë (a është për diçka?) Por për të cilën ajo dorëzohet derisa të gjakoset, edhe pse ai… e hap.

‘Çdo frymë që merr’, nga Sting, është një shembull i një kënge me një pamje romantike që përmban një mesazh të rrezikshëm) Agustí Ensesa / Arkivi

Hulumtimi i UOC gjithashtu ka zbuluar se 75% e këngëve më të njohura rreth dashurisë flasin për dashuri romantike, por 25% e mbetur janë me temë erotike. Në këtë pjesë, Salvador Climent dhe Marta Coll-Florit kanë kuptuar diçka kurioze: nga vitet 1970 e më tej, muzika pop e Amerikës së Veriut ishte e mbushur me metafora më sensuale dhe të qarta për të folur rreth dashurisë. ”

Lexo edhe :  Horoskopi i datës 21 maj 2021, kjo shenjë duhet të ketë kujdes pasi...  

Me siguri ka këngë nga vitet ’80 ose shekulli 21 që nuk do të ishin të pranueshme nga masmediat në vitet ’50 “, theksojnë të dy gjuhëtarët”, dhe kjo duhet të jetë për shkak të konventave shoqërore të secilit moment. Në vitet e fundit të studimit, le të themi se në shekullin e 21-të, ne kemi zbuluar më shumë tema zhgënjimi dhe thyerje zemre se më parë: zakonisht në vitet 40-50-60, hitet më të mëdha janë më romantike dhe në shekullin tonë, më të zhgënjyer . Nëse kemi lëvizur drejt modeleve më barazuese? Në përgjithësi, sigurisht që bën; Por studimi ynë ka të bëjë me hitet më të mira, këngët që shesin miliona. Në atë rast nuk jam aq i sigurt ”, vlerësojnë ata.

Këngë që zbulojnë shkallën e dashurisë

Përtej tekstit dhe kuptimit të tyre, një tjetër studim interesant i kryer së fundmi nga shkencëtarë nga Universiteti i Granadës dhe Universiteti i La Frontera (Kili) është përqendruar në efektet që këngët romantike mund të kenë në trup.

Kërkimet kanë zbuluar se këngët romantike modifikojnë temperaturën e trupit të njeriut në varësi të shkallës së dashurisë së çiftit, diçka që është përcaktuar duke përdorur teknikat e termografisë.

Këngët ndryshojnë temperaturën e trupit bazuar në atë se sa të dashuruar jeni

Kështu, kur një çift i fundit (më pak se gjashtë muaj në një marrëdhënie) dëgjon atë që ata e konsiderojnë “këngën e tyre”, pjesë të caktuara të trupit janë të ftohura, një lloj ftohjeje ose gunga pate, veçanërisht në majë të hundës, të dy faqet , balli në anën e majtë dhe të djathtë dhe maja e gishtit të mesëm të dorës dominuese.

Sidoqoftë, në ato çifte me nivele të larta bashkimi dhe kënaqësie, më të qëndrueshëm, dëgjimi i këngës së tyre prodhon një ngrohje të trupit në të njëjtat pjesë, e cila është më e madhe sa më afër që të jenë.

“Në këtë mënyrë, reagimi termik i lëkurës ndaj” këngës sonë “bëhet një tregues i mirë i kënaqësisë së çiftit dhe mund të na lejojë të zbulojmë me një kriter objektiv (temperaturën e trupit) nëse ju mungon ish-i juaj apo ai. ai do më shumë se partneri i tij aktual; nëse ai e dëshironte atë në një mënyrë tjetër (më pasionante) ose nëse lidhja tashmë është çaktivizuar (kur nuk ka ndryshime termike) ”, shpjegon Emilio Gómez Milan, studiues në Laboratorin e Termografisë CIMCYC.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Të fundit

Lejuan ndërtimet pa leje në Ksamil, shkarkohen 5 inspektorë në Sarandë

Janë shkarkuar nga detyra 5 inspektorë të Mbrojtjes së Territorit në Sarandë. Mësohet se insektorët janë shkarkuar nga detyra pasi...

Lukashenko “rrëmbeu” avionin/ Flet CEO i komanisë Ryanair, ja kush ishte në bord

Vendet perëndimore akuzojnë Bjellorusinë për pirateri dhe kërkojnë mënyra për t’iu përgjigjur lëvizjes provokuese të regjimit Lukashenko, i cili devijoi fluturimin e avionit Ryanair...

Rama inspektim në shkollën “Ismet Nanushi”: Gati të presë 705 nxënës

Rindërtimi i objekteve arsimore të shkatërruara apo dëmtuara rëndë nga tërmeti nuk është ndalur për asnjë moment. Shkolla “Ismet Nanushi”, në fshatin Sukth të Durrësit,...

Komunistët kujtojnë Kongresin e Përmetit me foton e diktatorit: E bëri Shqipërinë lule

Është përkujtuar Kongresi i Përmetit, i mbajtur më datë 24 maj 1944. Në kujtim të dëshmorëve, i pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe ish-presidenti i...

Përdhunimi i 15-vjeçares, shokon xhaxhai: Lista po zgjerohet, janë 8 pedofilë

Ngjarja e rëndë në Mirditë, ku një 15-vjeçare u abuzua seksualisht nga disa persona, duket se po merr përmasa edhe më të rënda. Xhaxhai i...

Lajme të tjera

Web TV