test

A do të ketë Ditë Vere në Elbasan? Flet nënkryetarja e Bashkisë: Kemi menduar…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në mbledhjen e djeshme të Komitetit Teknik të Ekspertëve, kryetarja Mira Rakacolli tha se ora policore do të vijojë të jetë e njëjtë.

Ndërkohë është lënë dy javë kohë për të marrë një vendim i ri nëse do të lejohen apo grumbullimet e njerëzve. Deklarata nënkupton se nuk do të lejohen festimet, madje as ato për Ditën e Verës në Elbasan dhe në qytete të tjera të vendit, këtë të diel.

Kështu që Dita e Verës edhe sivjet do të festohet në familje ose piknik. Në një lidhje për “Wake Up”, nënkryetarja e Bashkisë Elbasan, Vesa Liço tha se do ketë organizime të vogla, por nuk do lejohen grumbullime.

“Ishte një vit i vështirë për të gjithë botën. Gjithsesi, stina e pranverës është më e fortë se gjithçka. Ajo do vijë pavarësisht shqetësimeve dhe dhimbjeve tona dhe është e drejtë që ta përkujtojmë dhe ta gëzojmë.

Kemi menduar sivjet të realizojmë një dekor në rrugët dhe sheshet kryesore, në parqet kryesore të qytetit. Kemi realizuar një dekor me simbolin e pranverës që është lulja.

Gjithashtu, kemi përzgjedhur disa aktivitete që nuk cenojnë protokollin anti-Covid. Parësor është shëndeti. Bashkia Elbasan i bën thirrje çdo qytetari të vërë parësor shëndetin dhe Ditën e Verës ta festojë gjithsecili në vatrat e tyre familjare”, bëri të ditur ajo.

Të fundit

Ambasadori: Kam farkëtuar marrëdhënien më të fortë mes MB dhe Shqipërisë

Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith u shpreh se gjatë 3 viteve të qëndrimit të tij si diplomat i...

Prej kohësh vuante nga sëmundja, ndërron jetë aktori i njohur

Aktori me famë botërore Donald Sutherland, i njohur për rolet në, “Klute” dhe “The Hunger Games”, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën...

Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Anglia barazoi 1-1 me Danimarkën në Frankfurt, në përballjen e vlefshme për Europianin.  “3 luanët” realizuan të parët me Harry Kane, në minutën e...

Lufta me kancerin, studimi: Stresi, katalizator për përhapjen e metastazave

Tashmë prej një kohe të gjatë dyshohet që ekziston lidhja midis kancerit dhe stresit kronik, ndërkaq është konstatuar që pikërisht tensioni konstant psikik është...

Shqiptari ngacmon tifozen më ‘hot’ në botë, çfarë s’u pa gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Të gjithë sytë e shqiptarëve ishin në Hamburg një ditë më parë, aty ku Kombëtarja u përball me Kroacinë. Ndeshja përfundoi barazim 2-2, ku dy...

Lajme të tjera

Web TV