“Masazhiere nga Bali, e parukierë nga Turqia”/ Rama flet për punonjësit e huaj: Këta këtu presin të kapin ndonjë punë shteti

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në daljet e fundit publike, kryeministri Edi Rama, ka thënë se shumë punëtorë të huaj, kryesisht nga Bangladeshi, kërkojnë të punojnë në vendin tonë.

Në studion e emisionit “Open”, ku ishte dhe i ftuar, Rama tha se masazhieret në hotelet tona janë me origjinë nga Bali, ndërsa turqit sipas tij, kanë hapur shumë floktore në kryeqytet e më gjerë.

Rama tha më tej, se shqiptarët sipas tij, rrinë e presin të sigurojnë ndonjë punë në shtet.

“Punëtorët e huaj janë në të gjitha shërbimet, edhe në turizëm. Këtu flitet për një sistem të plotë që funksionon me agjencinë e punësimit nga vendet përkatëse. Ishim në hotel sot në Durrës, aty pjesën e masazhit, e bëjnë masazhatore nga Bali. Botën e floktoreve në Tiranë e kanë pushtuar Turqit, ata vijnë nga Turqia, hapin një dyqan, fitojnë dhe lekë, këta që janë këtu, presin të kapin ndonjë punë shteti e thonë të ikin. Ne duhet të hymë në atë pjesën midis, arsimi profesional të ulët e të rrisim skeptrin e krahut të punës. Në Turqi me 400 dollarë janë ushtri të mëdha njerëzish që punojnë. Ishim me pagën minimale 2020, janë shumë për ata që marrin pak”, tha Rama.

 

 


Të fundit

Yuri Kim iftar me përfaqësues të besimeve fetare në Shqipëri: Gëzuar Ramazanin!

Kryegjyshi Botëror Edmond Brahimaj dhe Ambasadori i Izraelit në Shqipëri Noah Gendler kanë shtruar një darkë iftari, ku e...

Saga e krimeve për hakmarrje/ Everest Caka me dy emra, akuzohej për vrasje në 2010 

Vrasja e sotme në Elbasan duket se është një sagë e nisur para disa vitesh. Everest Çaka ose i njohur ndryshe si Ibrahim Çaka...

Humbën zgjedhjet/ Analisti: Basha dhe Kryemadhi nuk i hapin telefonin njëri-tjetrit

Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim bën marrëveshje zyrtare para zgjedhjeve parlamentare, edhe pse garuan në lista më vete në 25 prill. Pas rezultatit...

Aksidenti i katërfishtë në Durrës, një automjet me shpejtësi godet tre të tjera, një prej tyre përfundon në kanal  

Një aksident i katërfishtë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Durrës. Gazetarja Klodjana Haxhiaj raportoi për “BalkanWeb” se aksidenti ka ndodhur tek rrethrrotullimi i...

Zbulohet si u vra Everest Çaka në Elbasan, gjendet një automjet i djegur në Kavajë

Mësohen detaje të reja nga atenati në Elbasan. Raportohet se 41 vjeçari, Everest Çaka është vrarë me armë me silenciator mbrëmjen e sotme në...

Lajme të tjera

Web TV