Sinjalet misterioze që vijnë nga Universi janë më domethënëse nga sa mendonin shkencëtarët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sipas një studimi të ri sinjalet shpërthimeve misterioze që vijnë nga Universi janë më domethënëse nga sa mendonim. Shkencëtarët kanë kërkuar për burimin e sinjaleve për vite të tëra, kur i pari u gjend më shumë se sa një dekadë më parë, por nuk dihej nga se shkaktoheshin.

Ndërsa kërkonin për përgjigjen, zbuluan më shumë shpërthime, si edhe grumbulluan më shumë detaje për ato që tashmë kishin gjetur.

Shpërthimet e shpejta zgjasin për rreth një milisekondë, por përmbajnë aq energji sa dielli çliron në tre ditë. Burimi i këtyre shpërthimeve të fuqishme mbetet i panjohur: spekulimet nisin nga vrimat e zeza e deri tek qytetërimet aliene, por ka më shumë gjasa të jenë rezultat i yjeve që përplasen.

Tani shkencëtarët kanë zbuluar se sinjalet mbërrijnë tek ne në frekuenca më të ulëta se sa mendonim më parë, sipas një studimi të ri të publikuar në Astrophysical Journal Letters.

Zbulimi jo vetëm na ndihmon për të siguruar të dhëna të reja mbi shpërthimet misterioze, por edhe në punën e vazhdueshme për të gjetur nga vijnë ekzaktësisht.

“Ne gjetëm shpërthime të shpejta deri në 110MHz kur deri më parë këto shpërthime mendohej të ishin deri në 300MHz,” tha Ziggy Pleunis.

Kërkimi i ri u bazua në burimin e parë që u zbulua në 2018. I quajtur FRB 20189016B, është një interes i madh për shkencëtarët pasi ndodhet relativisht pranë dhe sinjalet e lëshuara prej tij vijnë në interval të rregullta e të parashikueshme. Në këtë kërkim, burimi u ekzaminua me teleskopin CHIME, që e zbuloi i pari, si edhe me LOFAR në Holandë.

Duke kombinuar fuqinë e të dyve, shkencëtarët ishin të aftë të gjenin se sinjalet radio po vinin në frekuenca të ulëta por gjetën edhe një vonesë të njëjtë në ardhjen e tyre: frekuencat më të larta kapeshin nga CHIME, ndërsa ato më të ulëta nga LOFAR pas tre ditësh.


Të fundit

Trafik droge/ Shoqërohen në Polici djali dhe kushëriri i Saimir Taullaut

Janë shoqëruar në polici djali dhe kushëriri i Saimir Taullaut. Nuk dihen ende arsyet e shoqërimit të tyre në...

“Çështje edhe më të vështira po vijnë”/ Yuri Kim: SHBA do të jetë më Shqipërinë derisa drejtësia të jetë funksionale

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, reagon sërish për Reformën në Drejtësi, teksa thekson se ajo është e vërtetë. Duke u ndalur te Gjykata...

‘E kanë droguar dhe e kanë përdhunuar’, flet xhaxhai i të miturës: Vajza ka tentuar të vrasë veten (Video)

Xhaxhi i të miturës e cila u abuzuar seksualisht nga 5 persona në Rrëshen, ka deklaruar se vajza ka qenë në gjendje shumë të...

U njohën në “Facebook”, i riu i mbyll gojën vajzës dhe e përdhunon në takimin e parë

Një rast i abuzimit seksual u zbulua këtë të premte nga mediat greke në Athinë. Një vajzë 22-vjeçare u njoh me një bashkëmoshatar në...

Vjedhje në Gardën e Republikës/ Kishte frikë hajdutët dhe nuk i mbante lekët në banesë

Një punonjës i Gardës së Republikës, ruhej aq shumë nga hajdutët se nuk i besonte çelësit të shtëpisë. Si ambientin më të sigurt, ai...

Lajme të tjera

Web TV