Qeveria e re/ Rama darkë pune me ministrat: Emrat e rinj që do të vijnë dhe ministritë që preken

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një darkë pune me të gjithë ministrat e qeverisë së tij në vilën qeveritare të Dajtit. Në fokusin e bisedimeve ka qenë analiza e punës së qeverisë, por edhe ajo çfarë pritet të ndodhë pas zgjedhjeve parlamentare, që është riformatimi i qeverisë.

Sipas Top News, mësohet se është bërë një bilanc për punët e realizuara deri tani dhe ato që nuk kanë mundur të përfundojnë, ndërsa i ka paralajmëruar se në qeverinë e 4-vjeçarit të ardhshëm do të ketë mjaft ndryshime.

Sakaq performanca e tyre e deritanishme do të luajë një rol kyç për përzgjedhjen ose jo të tyre për të mbajtur një post ministror.

Duket se ndryshimet fillestare do të bëhen në Ministrinë e Punëve të Brendshme, atë të Infrastrukturës dhe Energjisë dhe Ministrinë e Punëve të Jashtme, për të cilat do të përzgjedhë t’i drejtojnë deputetë të zgjedhur me më shumë vota preferenciale dhe që kreu i socialistëve ka më shumë besim.

Ndër të tjera Rama ka paralajmëruar se do të ketë edhe emërime ministrash që nuk kanë qenë kandidatë për deputetë apo nuk kanë lidhje me bazën e Partisë Socialiste.

Partia Socialiste fitoi e vetme 74 mandate dhe se kjo i krijon asaj mundësinë që të krijojë qeverinë. Ndërsa programi i ri i qeverisë pritet të jetë objekt takimeve të Ramës me ekipin e PS-së dhe të ministrave.

Në shtator pritet që të formohet edhe qeveria e re, ku pas konstituimit të Parlamentit të ri pritet të formohet edhe qeveria e re.


Të fundit

U gjetën të vdekur nga fëmijët, del fotoja e çifit Bici nga Librazhdi

Krimi në familje çoi në një tragjedi të dyfishtë pasditen e sotme në Dragostunjë të Librazhdit. Qemal Bici i mori...

Pamje të rënda/ Momenti kur shqiptari ekzekutohet me breshëri plumbash në Greqi (Video)

Kur kanë kaluar pak ditë nga vrasja e 32-vjeçarit shqiptar në Greqi, Aris Papas, mediat greke, kanë publikuar pamjet e momentit të ekzekutimit. Siç shihet...

Detaje tronditëse/ Burri qëlloi me sëpatë në kokë e trup gruan dhe u var në pemën afër shtëpisë!

Zbardhen detaje të reja nga krimi i dyfishtë në familjen Bici, në fshatin Dragostunjë të Librazhdit. Mësohet se 56-vjeçari Qemal Bici ka vrarë bashkëshorten e...

Ky është burri që masakroi gruan me sëpatë dhe më pas vrau veten (Emri/ Foto)

Zbardhen detaje të reja nga krimi i dyfishtë i ndodhur këtë pasdite në një familje në Librazhd. Fjala.al sjell foto të autorit të krimit, 56-vjeçarit...

Tragjike në Librazhd/ Burri vret bashkëshorten me sëpatë e më pas veten

Një tjetër krim në familje trondit vendin tonë. Pas lajmit të kobshëm dje në darkë ku vëllai vrau motrën në Shkodër, sot njoftohet se burri...

Lajme të tjera

Web TV