Intervista me Turhan pashën, Kryeministrin e ri të Shqipërisë, “persona grata” në Shën Petersburg

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Maj 2021

“Le Figaro” ka botuar, të mërkurën e 11 marsit 1914, në faqen n°2, intervistën ekskluzive me Turhan Pashën, asokohe i sapo emëruar kryeministër i Shqipërisë, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Turhan Pasha

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Vjenë, 10 mars.

Zgjedhja e Turhan Pashës si Kryeministër i Shqipërisë është pritur mirë në qarqet shqiptare në Vjenë. Argumentohet se kreu i ri i qeverisë, i vlerësuar mirë në Berlin, është gjithashtu persona grata në Shën Petersburg. Prania e tij në Durrës mund ta ndihmojë shumë princin të shpëtojë nga ndikimi tepër ekskluziv i Italisë dhe Austrisë. Për më tepër, nuk është indiferente të dihet se Turhan Pasha, i cili flet në mënyrë të admirueshme greqishten, ka marrëdhëniet më të mira me z. Streit dhe diplomacinë helene.

Turhan Pasha më priti këtë mëngjes me shumë përzemërsi.

“— Unë jam, më tha ai, një nga abonuesit më të vjetër të Le Figaro, leximi i të cilës ka qenë gjithmonë, edhe kur isha në Siri ose Arabi, një nga zakonet e mia më të dashura. Unë gjithmonë e kam dashur Francën dhe një nga keqardhjet e mia më të thella ishte që të hiqja dorë nga ambasada e Parisit në 1895. Unë tashmë i kisha letrat e mia kredenciale për z. Casimir-Perier, kur u detyrova, në interes të vendit tim, të pranoja postin më të ekspozuar atë të guvernatorit të Kretës.”

Turhan Pasha më konfirmoi se ai kishte rënë dakord përfundimisht për të formuar ministrinë e parë të Shqipërisë. Lidhur me të ardhmen e principatës, ai është shumë optimist.

Lexo edhe :  Shokët i shpërndanë në WhatsApp videon ku kryente marrëdhënie seksuale, 31-vjeçarja vret veten

“— Ejani, më tha ai, të na shihni në Durrës, shpresoj që shumë francezë të vijnë që të kuptojnë se Shqipëria dhe shqiptarët vlejnë më shumë se reputacioni i tyre.” — z. RAY.


Të fundit

Intervista me Turhan pashën, Kryeministrin e ri të Shqipërisë, “persona grata” në Shën Petersburg

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Maj 2021 “Le Figaro” ka botuar, të mërkurën e 11 marsit 1914, në faqen...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi/ Kamerat kanë regjistruar lëvizje të dyshimta para shtëpisë së çiftit (Video)

Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me ngjarjen e rëndë që ka tronditur Greqinë para pak javësh dhe mbeti e vrarë 20-vjeçarja Caroline. Mediat...

Tragjedia e Kombinatit/ Vetëflijimi i familjes Josifi, prokuroria zbulon pse ndodhen dy vdekjet

Dhjetë muaj pas ngjarjes së rëndë në kryeqytet ku policia gjeti të vetëflijuara dy pjesëtaret e familjes Josifi, Anisa dhe Zhaneta Josifi, dhe në...

Xhaçka publikon foton e Paqerujatëseve shqiptare në OKB: Nderim për ata që rrezikojnë jetën për të sjellë paqe e siguri

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, në Ditën Ndërkombëtare të Paqeruajtësve të Kombeve të Bashkuara, ka nderuar të gjithë ata që rrezikojnë jetën e tyre...

E frikshme/ Gjenden eshtrat e 215 fëmijëve në një ish-shkollë

Një varr masiv që përmban eshtrat e 215 fëmijëve është gjetur në Kanada në një ish shkollë rezidenciale e ngritur për të asimiluar njerëzit...

Lajme të tjera

Web TV