Vjosa Osmani shkarkon kryetaren e KQZ: Duhet të jetë e pavarur

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkarkohet kryetarja e KQZ-së në Kosovë, Valdete Daka. Lajmin ka dhënë sot presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Në arsyetimin e vendimit të presidencës thuhet se kreu i këtij institucioni duhet të jetë i pavarur.
Valdete Daka u sulmua në prag të zgjedhjeve të 14 shkurtit nga partitë politike, ku Vetëvendosja, e quajti ‘militante partiake’. Përfaqësues të saj në KQZ, në çdo konferencë të këtij institucioni të zgjedhjeve, akuzonin Dakën për përfshirje në politikë.

Presion të ashpër ndaj Dakës, atëkohë pati bërë Glauk Konjufca, aktualisht kryeparlamentar, e cila kishte kryetaren e KQZ-së si ‘person që ndikon në KQZ’.

 


Të fundit

Vjosa Osmani shkarkon kryetaren e KQZ: Duhet të jetë e pavarur

Shkarkohet kryetarja e KQZ-së në Kosovë, Valdete Daka. Lajmin ka dhënë sot presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Në arsyetimin e...

Djersitni shumë kur jeni nervoz? Ja si ndikon gjendja emocionale në trupin tuaj

Shumë prej nesh përjetojnë periudha të stresit të lartë. Padyshim, pasojat për trupin nuk vonojnë të vijnë! Oreksi ynë mund të rritet ose zvogëlohet,...

Rama takon Mitsotakis/ Mediat greke: Ranë dakord të përshpejtonin negociatat për delimitimin e zonave detare

Gjatë Samitit të NATO-s që po mbahet në Bruksel Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë të shkurtër me homologun e tij grek Kyriakos...

Shembja e ndërtimeve pa leje/ Çuçi: Operacioni do të zhvendoset në zona të tjera, veç Ksamilit dhe Velipojës

Inspektoriati Kombëtar i Mbrotjes së Territorit dhe Policia e Shtetit vijojnë operacionin për shembjen e ndërtimeve pa leje në bregdet. Ministri i Brendshëm, Bledi...

Samiti i NATO-s në Bruksel, Rama krah udhëheqësve botërorë

Kryeministri Edi Rama ndodhet ditën e sotme në Samitin e NATO-s që po zhvillohet në Bruksel. Krah liderëve botërorë, mes tyre presidenti i SHBA-së, Joe...

Lajme të tjera

Web TV