Në prag të Lojërave Olimpike, Tokio shpall gjendjen e jashtëzakonshme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeqyteti japonez Tokio, ku do të mbahen Lojërat Olimpike, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme si pasojë e rritjes së rasteve të reja me koronavirus.

Vetëm të mërkurën, në vend u raportuan 2,180 raste të reja me covid-19 ,rreth 920 prej tyre ishin në Tokio.

Kryeministri i vendit Yoshihide Suga tha në një konferencë për mediat, se kufizimet do të vijojnë deri më 22 gusht. Kryeministri ka bërë vazhdimisht thirrje për shtyrjen apo anulimin e lojërave.

“Duke marrë në konsideratë efektin e varianteve të koronavirusit, nuk duhet të lejojmë që infeksionet të përhapen përsëri në pjesën tjetër të kombit, ne duhet të forcojmë kundërmasat tona,” theksoi kryeministri japonez.

Deklara e shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme erdhi pas takimit të qeverisë me komitetin organizues, dhe kreun e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach.

Lojërat Olimpike janë planifikuar të mbahen në Tokio më 23 korrik ndonëse do të zgjasin deri më 8 gusht.

Sa i përket Lojërave Paraolimpike ato do të zhvillohen nga 24 gushti deri më 5 shtator.

Në total në Japoni janë infektuar me Covid-19 mbi 800 mijë njerëz ndërsa afro 15 mijë kanë humbur betejën me virusin. /BBC


Të fundit

Në prag të Lojërave Olimpike, Tokio shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeqyteti japonez Tokio, ku do të mbahen Lojërat Olimpike, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme si pasojë e rritjes së...

Fitorja e Anglisë ndaj Danimarkës/ Ish-lojtari i Liverpool: Vendim i turpshëm, nuk ishte penallti

Anglia korri një sukses historik ndaj Danimarkës, duke u kualifikuar për herë të parë në finale e një “Euro”. Ajo fitoi me rezultatin 2-1, falë...

EURO 2020/ Dua lipa për fitoren e Britanisë në finalen e madhe: Po vjen në shtëpi

E veshur kuq e bardhë, me kryqin e flamurit britanik në faqe dhe me një buzëqeshje në fytyrë, këngëtarja shqiptare Dua Lipa priti kështu...

Komentuesja e ofendon rëndë, Arbana Osmani nuk e duron dhe i kthehet (Foto)

Arbana Osmani ka pasur një debat me një komentuese në Instagram. Në një postim nga pushimet në Greqi, komentuesja e cilëson mendjemadhe. “Po pse moj...

Ndërtohet kështjella më e lartë në botë, ja ku ndodhet

Kështjella më e lartë prej rëre në botë ka përfunduar në Danimarkë, me një lartësi prej më shumë se 20 metrash dhe që përmban...

Lajme të tjera

Web TV