Ligji për ndalimin e promovimit të homoseksualitetit / BE nis procedura ligjore kundër Hungarisë e Polonisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Komisioni Evropian ka konfirmuar këtë te enjte se ka nisur masat ligjore kundër Hungarisë dhe Polonisë për atë që e ka cilësuar si diskriminim kundër komuniteteve LGBT në këto dy shtete të BE-së.

Sipas mediave organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian ka bërë me dije se masat e tij kundër Hungarisë janë të lidhura me ligjin e ri, që ua ndalon shkollave përdorimin e materialeve që shihen si promovim i homoseksualitetit.

Ky ligj është kundërshtuar ashpër nga BE-ja, por Hungaria dukej e vendosur për të mos hequr dorë dhe e miratoi atë ditë më parë.

Ndërkohë masat kundër Polonisë lidhen me vendimin e disa rajoneve dhe komunave për ta shpallur veten “zona të lira nga ideologjia LGBT” dhe me dështimin e autoriteteve për të reaguar ndaj hetimeve në këtë çështje.

Ndërkaq në Hungari, qeveria nacionaliste e kryeministrit Viktor Orban ka sjellë politika sociale më radikale si pjesë e asaj që e cilëson si mbrojtje të vlerave tradicionale të krishtera nga liberalizmi perëndimor.

Ndërsa në Poloni, gati 100 autoritete lokale kanë miratuar rezoluta që e kundërshtojnë atë që e quajnë “ideologji LGBT”. Aktivistët për mbrojtjen e këtij komuniteti thonë se këto zona kanë nxitur dhunë dhe kanë kontribuuar në shëndetin e dobët mendor të pjesëtarëve të rinj në moshë të komunitetit LGBT.e.su.

 


Të fundit

Ligji për ndalimin e promovimit të homoseksualitetit / BE nis procedura ligjore kundër Hungarisë e Polonisë

Komisioni Evropian ka konfirmuar këtë te enjte se ka nisur masat ligjore kundër Hungarisë dhe Polonisë për atë që...

La djalin 7-vjeçar të vdiste nga i ftohti jashtë shtëpisë, e ëma akuzohet për vrasje

Një nënë është akuzuar për vrasje pasi djali i saj shtatë vjeçar ngriu për vdekje jashtë shtëpisë së tij në një nga netët më...

U akuzua për bullizëm/ Chrissy Teigen në depresion: Të dalurit jashtë ma shpif, ndihem si m*t

Chrissy Teigen ndihet e “humbur” që nga momenti kur u akuzua për bullizëm nga disa përdorues të Twitter. Modelja amerikane kërkoi falje për fjalët e...

Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 13 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, teksa fatmirësisht nuk ka asnjë humbje jete. Ministria e...

Federata i përjashton nga kampionati, ja klubet italiane që rrezikojnë falimentimin

Federata italiane nuk i ka toleruar klubet me borxhe të mëdha dhe për këtë arsye, dy prej tyre janë përjashtuar nga kampionatet. Kështu Chievo nuk...

Lajme të tjera

Web TV