Rovena Voda mohon akuzat, avokati: Nuk ka kryer asnjë vepër penale, kërkojmë revokimin e masës së sigurisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Avokatët mbrojtës të ish-zv.ministres së Brendshme, Rovena Voda kanë kërkuar revokim të masës “arrest shtëpie”, duke u arsyetuar mbi bazën e hetimit.

Ata kanë mohuar akuzat ndaj klientes së tyre, duke thënë se e për shkak të impaktit publik që ka krijuar çështja, ajo nuk mund të japë deklarime.

“Ne kërkojmë revokimin e masës së sigurimit në bazë të nenit 248/ të kodit procedurës penale pasi në vlerësimi tonë nuk ekzistojnë kushtet dhe kriteret ligjore të parashikuara nga neni 228, 229 për shkaqe dhe arsyet si vijojnë:

1. Në analize të akteve të fashikullit konstatojmë se procedimi është regjistruar më datë 16.03.2020. Në datat 17, 03, 24.03, 26.07 janë kryer përgjimet në bazë të së cilave prokuroria pretendon faktin penal dhe autorësinë. Pra jemi në kushtet që pas rreth 1 viti e një muaj prokuroria kërkon caktimin e masës së sigurimit.

I nderuar trup gjykues!

Caktimi i masave të sigurimit e ka një qellim dhe funksion dhe ky qëllim është që në kuadër të hetimeve të mos ekzistoje rreziku të shkatërrohen prova, të mos t’i shmanget eventualisht ekzekutimit të vendimit, pra mos largohet dhe të mos kryejë të njëjtën vepër apo vepër tjetër penale. Është e pa dënuar dhe aktualisht nuk ushtron atë funksion apo funksion tjetër publik që do të krijonte qoftë dyshimin se në mënyrë të drejtpërdrejtë apo tërthortë të shkatërronte prova, nuk ka asnjë provë apo dyshim se mund të largohet.

Gjithashtu nga komunikimi me të mbrojturën parashtrimi i rrethanave të faktit është i ndryshëm dhe në një moment të dytë pasi dhe e mbrojtura prej nesh për shkak të impaktit publik që ka krijuar është në pamundësi objektive për të dhënë deklarime, por paraprakisht vlerësojmë të themi që e mbrojtura prej nesh nuk ka kryer asnjë vepër penale”, ka deklaruar në seancë njëri prej avokatëve të Vodës.


Të fundit

U fut për tu larë në lumin Devoll, mbytet e mitura

Një e mitur me iniciale G.K. është mbytur pasditen e sotme në Lumin Devoll pasi ka shkuar për t’u...

Rama publikon videon nga Kalaja e Krujës: Vijon puna për Kullën e Sahatit

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamje nga Kalaja e Krujës ku vijon puna për Kullën e Sahatit të dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit...

Memorandumi për ndërtimin e gazsjellësit nga Terminali i Vlorës, Balluku: Fillimisht të plotësojmë kërkesat e vendit

Është nënshkruar sot Memorandumi i Mirëkuptimit mes Albgaz, Excelerate Energy L.P dhe Snam S.p.A për të eksploruar bashkëpunimin potencial për ndërtimin e një gazsjellësi...

Ligji për ndalimin e promovimit të homoseksualitetit / BE nis procedura ligjore kundër Hungarisë e Polonisë

Komisioni Evropian ka konfirmuar këtë te enjte se ka nisur masat ligjore kundër Hungarisë dhe Polonisë për atë që e ka cilësuar si diskriminim...

La djalin 7-vjeçar të vdiste nga i ftohti jashtë shtëpisë, e ëma akuzohet për vrasje

Një nënë është akuzuar për vrasje pasi djali i saj shtatë vjeçar ngriu për vdekje jashtë shtëpisë së tij në një nga netët më...

Lajme të tjera

Web TV