Harrojmë në verë, “ankohemi” në dimër, thirrje për vaksinim masiv

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Fernada Cenko

Shqipëria ka njohur një rritje të rasteve të Covid 19. Qytetarët po edhe institucionet e shëndetësisë i ruhen faktit që varianti Delta edhe pse ende nuk ka ardhur në vendin tonë, shfaqet si një rrezik për popullatën kryesish të pavaksinuar. Kryeministri Edi Rama ju ka bërë thirrje qytetarëve të pavaksinuar të vaksinohen. Gjatë një inspektimi në qendrën shëndetësore të Bashkisë Dimal, kreu i qeverisë theksoi se ky variant i ri i kononavirusit është i rrezikshëm. “Ajo që vlen për t’u nënvizuar si mesazh sot është përtej faktit që Shqipëria ka ecur jashtëzakonisht mirë, dhe është botërisht e klasifikuar në vendet e para sa i përket efikasitetit të këtij varianti të ri. Është variant agresiv, përhapet shpejt. Është i rrezikshëm kur kap ata të cilët janë të pavaksinuar. Vaksinimi se bën 100% ë paprekshëm nga virusi, por e bën të dobët përballë individit”, është shprehur kryeministri Rama. Kreu i Qeverisë ka vijuar më tej se edhe nëse preket janë zero mundësitë për tu paraqitur në spital. “Në ato raste kur preket një i vaksinuar, shanset për të shkuar në spital janë zero dhe simptomat janë të administrueshëm, pa dhimbje dhe vuajtje. Prandaj për t’u mbrojtur nga varianti i ri, të vaksinohemi, të vaksinohemi. Këto po ju flet një i vaksinuar, ja ku jam, s’kam asnjë problem. Kjo vlen për ata që vijojnë të jenë spektikë. Është me rëndësi që ne të bëjmë gjithçka që kemi në dorë, dhe ata ta kapërcejnë hendekun e konspiracionit”, tha Rama.

Vaksinimi

Duke nisur nga dita e hënë (19 korrik) e deri më datë 25 korrik, të gjithë personat mbi 18 vjeç do të mund të marrin dozat e vaksinës pa kufizime në kuadër të javës së hapur të vaksinimit. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu shkruan në rrjete sociale se të gjithë qytetarët mund të paraqiten me kartë identiteti në qendrat e tyre shëndetësore ose në qendrën më të afërt të vaksinimit. Qendrat do të jenë të hapura që nga ora 8 e mëngjesit e deri në 8 të mbrëmjes. Qytetarët nuk do mund të zgjedhin llojin e vaksinës që do marrin por do të përcaktohet nga qendrat shëndetësore. “Nga e hëna nis java e hapur e vaksinimit masiv për çdo qytetar +18 vjeç. Me kartën e identitetit mund të paraqiteni në qendrën tuaj shëndetësore ose në qendrën më të afërt të vaksinimit, përgjatë gjithë javës, nga mëngjesi deri në 8 të mbrëmjes, për të kryer pa kufizim vaksinën anticovid”, ka shkruar ministrja Manastirliu.

Lexo edhe :  Rama në Athinë/ Si e morëm mandatin e tretë? Kemi luftuar që të mbetemi në sytë e njerëzve partia e ndryshimit

 


Të fundit

Harrojmë në verë, “ankohemi” në dimër, thirrje për vaksinim masiv

Nga Fernada Cenko Shqipëria ka njohur një rritje të rasteve të Covid 19. Qytetarët po edhe institucionet e shëndetësisë i...

Horoskopi për ditën e sotme, 20 korrik 2021

Dashi Sipas horoskopit të Paolo Fox, sot do të ndjeheni pak të dyshimtë, por dëshira për hakmarrje me siguri nuk do t’ju mungojë. Duhet të...

A do jetë Erion Braçe kryetar Kuvendi? Zv.kryeministri tregon marrëdhënien me Ramën: E sigurt është që…

Largimi i Gramoz Ruçit nga politika do lërë bosh edhe postin e kryetarit të parlamentit. Por a do jetë kryetar Kuvendi në sesionin e...

Si dy pika uji/ Fjoralba Ponari zbulon sozinë e saj dhe të të dashurit: Na ndihmoni t’i gjejmë kush janë!

Kohët e fundit Fjoralba Ponari është treguar tepër e hapur për lidhjen e saj me Françeskon. Nëse dikur e mbante larg vëmendjes së publikut,...

Lajme të tjera

Web TV