A do të shtrëngohen masat nëse konfirmohet varianti Delta? Zv.ministrja zbulon planin e qeverisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nëse mbërritja e variantit Delta në vend konfirmohet, situata epidemiologjike e koronavirusit do të rivlerësohet.

Lajmi bëhet i ditur nga zëvendësministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini , sipas së cilës çdo element përkundrejt masave shtrënguese do të varet nga situata epidemiologjike, dhe nga ecuria e rasteve në vijim.

 “Konfirmimi i sinjaleve të dyshimeve përkundrejt të dhënave laboratorike, pas konfirmimit nga Berlini do të japë një qasje ndryshe, përkundrejt qarkullimit të Deltës. Në kuptimin që do të përforcohen akoma më shumë masat e distancimit fizik, elementët e higjinës personale, vendosjes së maskës në ambjente të brendshme. Deri në këto momente Shqipëria ka përvijuar me masa të karakterit të moderuar, që nuk kanë qenë drastike.

Sigurisht, evidentimi i agresivitetit, i transmetueshmërisë, numrit të rasteve, të dhënave epidemiologjike, numrit të rasteve që do të hospitalizohen, pozitivitetit në 24 orë, do të rivlerësohen më pas me qarkullimin e variantit Delta. Ashtu sikundër ne vlerësuam variantin britanik, ku bëmë ato tranzitet ajrore me Britaninë e Madhe.  Çdo element përkundrejt masave shtrënguese varet nga situata epidemiologjike, ecuria e rasteve në vijim por dhe konfirmimit nga Berlini.”, u shpreh Tomini.


Të fundit

A do të shtrëngohen masat nëse konfirmohet varianti Delta? Zv.ministrja zbulon planin e qeverisë

Nëse mbërritja e variantit Delta në vend konfirmohet, situata epidemiologjike e koronavirusit do të rivlerësohet. Lajmi bëhet i ditur nga...

Alimehmeti: Varianti Delta ka simptoma më ndryshe se COVID dhe njerëzit e neglizhojnë! E sigurt që vjeshta që vjen s’do jetë si e vitit...

Epidemiologu Ilir Alimehmeti tha sot në 'Repolitix' se varianti Delta i COVID neglizhohet për shkak se ka simptoma disi më ndryshe dhe kjo po...

“Këta idiotë duhet të kyçen brenda!”/ Braçe i ashpër për të “çmendurit” me BMW e Lamborghini: I kthejnë makinat në tank vrasës

Zv.kryeministri Erion Braçe ka reguar lidhur me lajmin se dy kosovarët që “fluturonin” me makinat e tyre luksoze në Shqipëri, i kishin marrë ato...

“Speca me gjizë” në mes të Los Angeles/ Rita Ora i kërkon mamasë recetën e gatimit shqiptar (Foto)

Prindërit e këngëtares shqiptare Rita Ora, Besnik dhe Vera Sahatçiu-Ora, kanë bërë ndalesën e radhës në Ulqin pas pushimeve në jugun shqiptar. Ata janë duke...

Manastirliu: Më shumë se 1 milion e 90 mijë vaksinime në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu shkruan se mbi 1 milion e 90 mijë shqiptarë janë vaksinuar ndaj COVID-19. Ajo thotë se vetëm nëpërmjet këtij procesi...

Lajme të tjera

Web TV