Njohja e patentave shqiptare në Itali, ambasada jep njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ambasada italiane në Tiranë ka dalë me një njoftim të rëndësishëm lidhur me njohjen e patentave në vendin fqinj.

Përmes një postimi në twitter, Ambasada jep lajmin e mirë për të gjithë shqiptarët që jetojnë dhe punojnë përtej Adriatikut, ndërsa bën me dije se marrëveshja mbi patentat ka hyrë në fuqi që prej datës 12 korrik.

Më tej në njoftim thuhet se do të vihet në zbatim shumë shpejt, por është shtyrë për shkak të disa problemeve teknike.

Postimi i plotë i Ambasadës Italiane në Tiranë:

“Lidhur me Marrëveshjen mbi patentat, e cila ka hyrë në fuqi më 12 korrik, ju informojmë se janë duke u kryer verifikime për të zgjidhur disa probleme teknike për të bërë të mundur që të interesuarit të mund të paraqesin sa më shpejt kërkesë për konvertimin e patentave të tyre”.

Marrëveshja për njohjen reciproke të patentave në Itali u konkretizua më 11 mars dhe do të jetë e vlefshme për 5 vite dhe në përfundim të këtij afati palët kanë të drejtë të ulen në diskutime për të vijuar me rinovimin e kësaj marrëveshjeje në mënyrë që të mos ndodhë ndërprerje qoftë edhe e përkohshme në konvertimin e lejeve të drejtimit.

Të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë marrë një leje drejtimi në Shqipëri do të kryejnë konvertimin, pa pasur nevojë për prova teorike dhe praktike, përveçse në situata të veçanta, në të cilat është e nevojshme një provë praktike drejtimi.


Të fundit

Njohja e patentave shqiptare në Itali, ambasada jep njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Ambasada italiane në Tiranë ka dalë me një njoftim të rëndësishëm lidhur me njohjen e patentave në vendin fqinj. Përmes...

Kangjellat mbrojtëse anash rrugëve, Veliaj: Ato mbrojnë jetë njerëzish, gjykata na urdhëron t’i heqim, vendime skandaloze!

Krybashkiaku Erion Veliaj ka përmendur sot një vendim absurd të gjykatës, për të hequr rrethimet mbrojtëse anash rrugëve të Tiranës, çka ai e ka...

“Përvojë unike”, familja Lipa për vizitën në Tiranë: Faleminderit shumë që na bëtë të ndjehemi pjesë e familjes suaj (Foto)

Babai i Dua Lipas, Dukagjin Lipa ka komentuar nëpërmjet Instagram mbresat që i la vizita në Tiranë. Familja Lipa takuan kryeministrin Rama, kryebashkiakun Veliaj dhe...

Qëllohet me thikë pas shpine, i riu shqiptar në Romë nuk i mbijeton plagëve

Nuk ka mundur t`i mbijetojë dot plagëve të marra 26 vjeçari shqiptar Atjon Lopci, i cili u qëllua me thikë pas shpine një ditë...

A ka hyrë Delta në Has? Burimet: Dyshime se pacienti 0 erdhi nga Anglia

Qarku i Kukësit është i treti më i prekur nga Covid në Shqipëri. Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë të shtunën,...

Lajme të tjera

Web TV