Protesta kundër vaksinimeve me detyrim, policia shpërndan qytetarët në Athinë me gaz lotsjellës dhe ujë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Policia greke përdori gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë njerëzit që ishin mbledhur në Athinën qendrore të Shtunën për të protestuar kundër vaksinimeve të detyrueshme COVID-19.

Më shumë se 4,000 njerëz u mblodhën jashtë parlamentit grek për herë të tretë këtë muaj për të kundërshtuar vaksinimin e detyrueshme për disa punëtorë, të tilla si kujdesi shëndetësor dhe personeli infermieror.

Një zyrtar i policisë, i cili kërkoi të mos përmendej me emër, tha se disa protestues kishin hedhur bomba benzine, duke bërë që policia të përgjigjet me gaz lotsjellës, raporton Reuters.

Sondazhet e fundit treguan se shumica e grekëve do të kryenin vaksinën kundër COVID-19 i cili ka marrë jetën 12,890 persona në Greqi që kur shpërtheu pandemia vitin e kaluar. Rreth 45% e një popullsie prej 11 milion janë të vaksinuar plotësisht.

Greqia ka urdhëruar vaksinimin e personelit të kujdesit shëndetësor dhe shtëpisë së pleqve ndërsa rastet janë rritur.

Gati 2500 raste u raportuan të Shtunën, duke e çuar numrin e përgjithshëm të njerëzve të infektuar në 474,366.

 


Të fundit

Protesta kundër vaksinimeve me detyrim, policia shpërndan qytetarët në Athinë me gaz lotsjellës dhe ujë

Policia greke përdori gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë njerëzit që ishin mbledhur në Athinën qendrore të Shtunën...

Masa të nxehta ajore, ja si pritet të jetë moti këtë të diel

Dita do të mbetet nën ndikimin e masave ajrore të nxehta. Mot me kthjellime dhe zhvillim vranësirash do të ketë në mesditë dhe më të...

Horoskopi ditor, 25 korrik 2021

Dashi Mos lejoni që ambicia të vendosë nën kontroll jetën tuaj, përkundrazi ngjiti shkallët e karrierës në mënyrë më agresive. Ngjitja lart duhet të jetë...

Nga më të kërkuarit në Europë/ Ja kush është autori i plagosjes në Tiranë, i dyshuar për vrasje në tentativë në 2020 (Emri+Foto)

Aldo Iamandi është  autori i plagosjes së dyfishtë darkën e sotme në Tiranë. Ai në fakt është një ndër personat më të kërkuar në...

Gol dhe dëmtim ndaj Gironës, publikohet raporti mjekësor për Rey Manaj

Shqiptari Rey Manaj u desh të zëvendësohej në pjesën e parë të ndeshjes së dytë të para-sezonit kundër Girona për shkak të një goditje në kokë,...

Lajme të tjera

Web TV