Dieta sipas grupit të gjakut/ Ja çfarë duhet të hani dhe çfarë të shmangni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ushqimi i duhur është jashtëzakonisht i rëndësishëm për një jetë të shëndetshme dhe të gjatë. Përveç që bën mirë për shëndetin tonë, një dietë e duhur mund t’ju ndihmojë gjithashtu të humbni kilogramë të tepërt, por është e rëndësishme të dini se cilat ushqime ju lejohet të konsumoni.

 

Grupi i gjakut 0

Dieta juaj duhet të bazohet në një konsum të lartë të proteinave, mishit, produkteve të qumështit, peshkut, perimeve, bishtajoreve. Prodhimet e detit, algat e detit, mishi i kuq, brokoli, spinaqi dhe vaji i ullirit janë më të mirat për humbjen e peshës, ndërsa gruri, misri dhe produktet e qumështit duhet të shmangen.

 

Grupi i gjakut A

Ju duhet të shmangni mishin dhe të zgjidhni një dietë vegjetariane me shumë bishtajore, fruta, perime dhe drithëra. Prodhimet e detit, perimet, ananasi, vaji i ullirit dhe soja janë më të mirat për humbjen e peshës, por produktet e qumështit, gruri, misri dhe fasulet duhet të shmangen.

 

Grupi i gjakut B

Shmangni misrin, domatet, kikirikët dhe farat e susamit. Mishi i pulës gjithashtu mund të jetë një zgjedhje e keqe. Hani perime jeshile, vezë, mish të kuq dhe produkte qumështi me pak yndyrë. Për humbje peshe, ju duhet të zgjidhni perime jeshile, vezë dhe mëlçi dhe të shmangni mish pule, misër, kikirikë dhe grurë.

 

Grupi i gjakut AB

Dieta juaj duhet të përfshijë tofu, ushqim deti, produkte qumështi dhe perime jeshile për shkak të sasisë më të ulët të acidit të stomakut në stomak. Shmangni kafeinën, alkoolin dhe produktet e mishit të thata të tymosur. Tofu, ushqimet e detit, perimet jeshile dhe algat janë më të mirat për humbjen e peshës, por pula, misri dhe fasulet duhet të shmangen.

Të fundit

SHBA e injoroi, Berisha: S’kam çfarë të them më…

Ish-kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur sot të ngarkuarit me punë të ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner,...

Luhatjet e vazhdueshme të euros dhe dollarit, godasin eksportin e bimëve medicinale

Forcimi i monedhës vendase, leku nuk ka sjellë pasoja pozitive për eksportuesit të cilët i shesin mallrat e tyre me monedhën evropiane. Jo vetëm fasonët...

Masat ndaj të dyshuarve për Inceneratorin e Tiranës, sot seanca për 15 urdhër-arrestet

Ka nisur në Gjykatën e Posaçme masa ndaj të dyshuarve si të përfshirë në Inceneratorin e Tiranës, prej të cilëve janë ekzekutuar 12 masa. Kurse...

Keni probleme me kujtesën? Provoni këto dy përbërës dhe rezultati do t’iu lërë pa fjalë

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetësore. Arrat dhe rozmarina përbëjnë recetën ideale të...

Deklarim të rremë të pasurisë, Prokuroria e Durrësit dërgon në gjyq ish-prokurorin

Prokuroria e Durrësit përfundon hetimet dhe dërgon në gjyq ish-prokurorin Petrit Fusha, i hetuar për deklarim të rremë të pasurisë. Ish-prokurori akuzohet për “Refuzim...

Lajme të tjera

Web TV