E rëndë/ Thellohet tragjedia nga shpërthimi në Velipojë, pas dy vajzave humb jetën edhe nëna

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Thellohet tragjedia nga shpërthimi i bombulës së gazit në Velipojë, pasi mësohet se ditën e sotem ka ndërruar jetë nëna e familjes Alketa Gjoka.

Më herët ishin ndarë nga jeta edhe dy vajzat e saj, Daniel Gjoka, 19 vjeçe dhe Klarisa Gjoka, 15 vjeçe, të cilat nuk mundën t’i mbijetonin plagëve të marra nga shpërthimi i bombulës.

Të dyja vajzat së bashku me nënë dhe vëllanë e vogël u nisën menjëherë për trajtim të specializuar në Itali, por tashmë vetëm 11 vjeçari Enriko ka arritur të mbijetojë, me gjendjen e tij shëndetësore që është përmirësuar.

Për këtë ngjarje është arrestuar Petrit Mollja, tregtar gazi, sepse dyshohet se ai i shiti gazin familjes Gjoka në Velipojë. Policia bëri me dije se Mollaj, 46-vjeç, banues në Shkodër, tregtonte gaz në kundërshtim me ligjin, ndërsa një ditë pas ngjarjes në Velipojë, atij iu bllokua aktiviteti.

Megjithatë, ai shkeli masën e bllokimit të aktivitetit duke vazhduar tregtimin pa licencë të gazit të lëngshëm dhe të naftës, jashtë kushteve tekniko-ligjore. Mollja akuzohet për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “Ushtrimi pa licencë i aktivitetit tregtar”, “Shkelja e rregullave mbi lëndët djegëse” dhe “Tregtimi dhe hedhja për konsum e lëndëve djegëse, në kundërshtim me ligjin”.

 


Të fundit

Anija me emigrantët e paligjshëm tejkaloi peshën, shpëtohen mbi 700 persona

Më shumë se 700 persona janë shpëtuar teksa kanë tentuar të kalojnë Mesdheun me anije gjatë fundjavës, ka njoftuar...

Filipi i Maqedonisë mund grekët dhe mbizotëron në More dhe Egje

Më 2 gusht 338 pes – një ushtri e Maqedonisë e kryesuar nga Filip II mundi forcat e bashkuara të Athinës dhe Tebës, në...

Filippa Lentzos: “Kapaciteti për të zhvilluar armë biologjike do të rritet pas pandemisë”

Filippa Lentzos (Bergen, Norvegji, 1977) është eksperte mbi kërcënimet biologjike nga King's College London dhe Instituti Ndërkombëtar i Kërkimit të Paqes në Stokholm dhe...

E rëndë/ Thellohet tragjedia nga shpërthimi në Velipojë, pas dy vajzave humb jetën edhe nëna

Thellohet tragjedia nga shpërthimi i bombulës së gazit në Velipojë, pasi mësohet se ditën e sotem ka ndërruar jetë nëna e familjes Alketa Gjoka. Më...

Ushtrime të thjeshta dhe efektive për ta mbajtur mendjen të re dhe për të luftuar Alzheimerin

E para nga këto është një zakon shumë i famshëm në Itali. Bëhet fjalë për trajnimin e mendjes falë enigmave ose sudokut: një seri...

Lajme të tjera

Web TV