85 vjet para, García Lorca, një mister i Luftës Civile

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Poeti më universal Andaluzian është pushkatuar në Granada, në një datë ende të pasigurt, duke u bërë dëshmor për kauzën republikane. 85 vjet më vonë, vdekja e tij mbetet një mister

Në një datë ende të pasigurt, midis 17 dhe 19 gushtit 1936, poeti më universal Andaluzian u pushkatua diku pranë shatërvanit Grande, pranë luginës Viznar (Granada), duke u bërë dëshmor për kauzën republikane. 85 vjet më vonë, vdekja e tij mbetet një mister.

Më 1 shtator 1936, La Vanguardia publikoi disa rreshta që aludojnë për vdekjen e Federico García Lorca.

Dy javë pas vrasjes të gjitha janë thjesht thashetheme dhe mohime. Ekzekutimi dyshohet por nuk konfirmohet. Idetë përparimtare të Lorkës dhe statusi i tij si homoseksual dhe njeri me letra e bënë atë një dhi kurban. Në mes të Luftës Civile, poeti ynë universal ishte thjesht një “i kuq”.

Deri më 9 shtator, La Vanguardia nuk publikoi konfirmimin e vdekjes së tij. Ende sot, ka dyshime për datën e saktë të ekzekutimit të tij. Studimet e fundit të kryera anojnë nga data 17. Ian Gibson, një nga biografët e tij më të njohur, argumenton se kjo ndodhi në datën 18 dhe historianë të tjerë e vendosin atë në datën 19.

Federico kishte qenë objekt i persekutimit të ashpër dhe ishte fshehur në shtëpinë e familjes së poezisë gjithashtu Luis Rosales kur, pasditen e 16 gushtit, ai u arrestua dhe u ndalua në Qeverinë Civile. Disa orë ose ditë më vonë ai u dërgua në Sierra de Alfacar dhe u pushkatua së bashku me dy banderilleros dhe një mësues shkolle, të gjithë me ideologji republikane.

Federico u dërgua në Sierra de Alfacar dhe u pushkatua së bashku me dy banderilleros dhe një mësues shkolle, të gjithë me ideologji republikane.

Askush nuk ndërhyri për jetën e tij përveç Manuel de Falla. Kompozitori, një mik i madh i Lorkës, shkoi në Qeverinë Civile dhe atje ai u informua për ekzekutimin që kishte ndodhur tashmë dhe kërcënoi me të njëjtin fat për të vazhduar hetimin e tij.

Konfuzioni rreth vdekjes së poetit është i pazakontë, madje më 20 dhjetor të atij viti, në një intervistë me La Vanguardia , Antonio Machado, një kontribues në gazetë , në referencën e një gazetari për Lorca, deklaroi: ‘Unë kam shpresën e fortë se kaq shumë fatkeqësi nuk është konsumuar. Teatri i Federico nuk ishte revolucionar; gjithçka që mund t’i atribuohet atij është se ai ishte ushqyer nga lëngu më i pastër popullor. ‘

Lorka dhe ‘La Vanguardia’

Një njohës dhe kritik i privilegjuar i Lorkës ishte drejtori i La Vanguardia , Mari Luz Morales, (korrik 1936-shkurt 1937).

Gazetarja e shquar, tashmë në vitin 1935, qëndron si mbrojtësja e saj duke lavdëruar me ndjeshmëri dhe guxim të madh personazhin e Yerma duke luajtur me gjeniun Margarita Xirgú, pa marrë parasysh kritikën personale që kjo e çoi në mesin e bashkëpunëtorëve të saj. Puna, e bojkotuar dhe etiketuar si imorale nga gazetat e Madridit, ishte një sukses i jashtëzakonshëm në Barcelonë. Po atë vit u organizua Dasma e Tretë e Gjakut, përsëri një triumf absolut. Mari Luz i bëri jehonë përsëri.

Lexo edhe :  Berlini, qyteti i përjetshëm i spiunëve

Por ishte kur kritika jonë teatrore, ndoshta gruaja e vetme me këtë pozicion në Spanjë dhe në të ardhmen gruaja e parë dhe e vetme në krye të një gazete, shkroi përmbledhjen e Doña Rosita la Soltera ‘ që i lëvizi buzët në të qeshura dhe zemra a la pena ‘kur Lorca hyn në skenë. Ndjeshmëria e linjave të tij tërheq vëmendjen e dramaturgut që shfaqet në La Vanguardia pa njoftim paraprak. Ata flasin për orë të tëra duke zhvilluar bashkëpunim të madh.

Në Shtator 1936, duke qenë drejtore e gazetës, me të mësuar për thashethemet e ekzekutimit, ajo do të kujtonte bisedën e saj në një artikull në të cilin do të zbulonte qëllimin e autorit për të botuar një vepër për Santa Terezën, dhe anekdota të fatit, një tjetër e ‘oldados que ata nuk duan të shkojnë në luftë.’

Më 13 tetor 1936, HG Wells, president i PEN CLUB në Londër, u dërgoi një telegram autoriteteve ushtarake në Granada. Shumë vonë, padyshim. Përgjigja ishte zbuluese:

“Kolonel Guvernatori i Granadës në HG Wells. Unë nuk e di se ku është, Zoti Federico García Lorca. Kolonel Espinosa’. Një përgjigje sa koncize aq edhe e fuqishme.

Poeti ynë kishte vdekur.

Tmerri për vrasjen ishte i madh dhe i menjëhershëm në botën spanjolle-folëse, reagimi pati jehonë në shtypin ndërkombëtar dhe homazhet ndoqën njëri-tjetrin .

Poeti dhe dramaturgu qëndroi si një simbol i shtypjes së Frankos. Sakrifica e tij nuk ishte gjë tjetër veçse një shembull i besueshëm i teprimeve të kryera nga pala rebele gjatë Luftës Civile.

Poeti dhe dramaturgu u bë një simbol i shtypjes së Frankos

Në fund të vitit 1939, familja Lorca do të menaxhonte regjistrimin e vdekjes së tij në Regjistrin Civil. Më 21 Prill 1940 do të regjistrohej zyrtarisht. Në dokument mund të lexohet se Lorca: “vdiq në gusht 1936 si rezultat i plagëve të shkaktuara nga një akt lufte”. Edhe një viktimë e barbarisë.

Trupi i tij nuk është gjetur kurrë. Ajo që e bën të pamundur sqarimin e krimit, të dhëna të tilla si nëse ai ishte torturuar më parë ose numri i të shtënave të marra nuk mund të zbulohen kurrë. Manuel Fernández-Montesinos García, nipi i poetit dhe presidenti i fondacionit që mban emrin e tij, në deklaratat për La Vanguardia hodhi poshtë mundësinë e gjetjes, zhvarrimit dhe identifikimit të trupit të Lorkës të ofruar nga Shoqata për Rimëkëmbjen e Kujtesës Historike (ARMH), një organizatë që koordinon në të gjithë Spanjën kërkimin dhe shpëtimin e mijëra të vrarëve gjatë Luftës Civile.

Trupi i tij nuk është gjetur. Të dhëna të tilla si nëse ai ishte torturuar më parë ose numri i të shtënave të marra nuk mund të zbulohen kurrë

‘Shatërvani i lotëve’ siç e quanin arabët e Granadës Shatërvani i Madh fsheh përgjithmonë sekretin e lamtumirës së fundit të poetit tonë të famshëm.

Autori i Bodas de Sangre dhe baladave cigane kishte vdekur.

Ndërsa Fernando de los Ríos dënoi mentorin dhe mikun e tij: ‘Kriminelët vranë poezinë me të’.


Të fundit

85 vjet para, García Lorca, një mister i Luftës Civile

Poeti më universal Andaluzian është pushkatuar në Granada, në një datë ende të pasigurt, duke u bërë dëshmor për...

Pesë mitet mbi kriptomonedhat

Bitcoin, kriptomonedha e parë në botë, u hodh në tregun elektronik në vitin 2009. Sot, ekzistojnë mijëra kriptomonedha me një vlerë totale rreth 2...

A është ende domethënëse incidenca?

Incidenca në Gjermani aktualisht po rritet me shpejtësi, të lidhura me të janë kufizime të mundshme. Por a ka ende kuptim të përdorësh incidencën...

Covidi në Kosovë/ Spitalet plot, ndërpriten shërbimet jourgjente

Gjatë javës që shkoi, pothuajse çdo ditë është shënuar rekord i rasteve të reja me koronavirus. Vetëm brenda një jave, Kosova ka regjistruar 42...

Doza e tretë/ OBSH: Të shtyhet vaksina përforcuese e Covid-19

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se miratimi i dozave përforcuese të Covid-19 duhet të shtyhet. Sipas tij, duhet të përfundojë...

Lajme të tjera

Web TV