Pas Deltës shfaqet varianti i ri i Covid-19, “Mu”/ OBSH nis monitorimin

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë po monitoron një variant të ri të koronavirusit të njohur si  variant “Mu”, i identifikuar për herë të parë në Kolumbi në muajin janar.

Raportime për praninë e këtij variant janë marrë edhe në vende të tjera të Amerikës së Jugut dhe në Evropë.

Ky variant mban emrin shkencor B.1.621 dhe është klasifikuar si një “variant me interes studimi”, pavarësisht se sipas shkencëtarëve duhen më shumë kërkime për ta njohur këtë variant dhe mbi të gjitha, për t’i kthyer përgjigje pyetjes nëse ai është rezistent apo jo ndaj llojeve të ndryshme të vaksinës anti-covid.

OBSH-ja aktualisht ka identifikuar katër variante shqetësuese të COVID-19, përfshirë Alpha, i cili është i pranishëm në 193 vende, dhe Delta, i përhapur në 170 vende. Pesë variante të tjera, përfshirë Mu, duhet të monitorohen.

Të gjitha viruset, përfshirë SARS-CoV-2 që e shkaktojnë COVID-19, ndryshojnë me kalimin e kohës, por disa mutacione mund të ndikojnë në vetitë e një virusi dhe ta bëjnë përhapjen e tij më të lehtë.

Që nga fillimi i pandemisë se covid-19 kanë humbur jetën mbi 4.5 mln persona, janë prekur mbi 218 mln dhe janë sheruar mbi 195 mln në të gjithë botën./ The Guardian

 


Të fundit

Pas Deltës shfaqet varianti i ri i Covid-19, “Mu”/ OBSH nis monitorimin

Organizata Botërore e Shëndetësisë po monitoron një variant të ri të koronavirusit të njohur si  variant "Mu", i identifikuar...

Meta dekreton datën, ja kur mblidhet Kuvendi me deputetët e rinj

Kuvendi i ri nis punimet më dhjetë shtator. Presidenti Ilir Meta ka dekretuar datën e thirrjes së mbledhjes së parë. Kuvendit aktual i mbaron afati...

“Vrasja e nderit”/ Nuk pranoi të martohej me kushëririn, ekzekutohet bukuroshja

Një vajzë është goditur për vdekje me thikë, pasi refuzoi të martohej me kushëririn e saj. Nourzan Al-Shammari u vra brutalisht në Bagdad, duke...

1 Shtator 1939/ Nis Lufta e Dytë Botërore, naziztët sulmojnë Poloninë

1 Shtator 1939! Aviacioni ushtarak gjerman sulmoi Vielunin në Poloni. Ngjarja shënoi fillimin e Luftës së II Botërore.  Pas pushtimit të Polonisë në fillim...

Teksasi miraton ligjin, ndalohet aborti pas javës së gjashtë të shtatzënisë

Një ligj që ndalon abortin në javën e gjashtë të shtatzënisë ka hyrë në fuqi në shtetin amerikan të Teksasit. Ai ndalon abortet pas zbulimit...

Lajme të tjera

Web TV