“Jack the Ripper” vrasësi serial që tronditi Londrën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

“Jack the Ripper” është vrasësi serial, fajtor për vrasjen e 5 prostitutave, të cilave u priste fytin dhe më pas u shkaktonte gjymtime të mëdha. Njëra nga mushkëritë e viktimave i dërgohej Policisë së bashku me një letër anonime.
Mary Ann Nichols u gjet më 31 gusht, Annie Chapman mw 8 shtator, Elizabeth Stride më 30 shtator, Catherine Eddowes më 30 shtator dhe Mary Jane Kelly më 9 nëntor janë viktimat e Jack the Ripper. Përpjeket e shumta për ta kapur dështuan dhe shigjetat e kritikave u drejtuan natyrshëm drejtuesit të Scotland Yard, Sir Charles Warren, i cili u detyrua të japë dorëheqjen.

Emrat më të dyshuar pas vrasësit ishin Montague Druitt, një mësues i fiksuar me kirurgjinë dhe me probleme të shëndetit mendor; piktori Walter Sickert, fizikanti Sir William Gull dhe Aaron Kosminski, një emigrant polak i njohur për urrejtjen ndaj grave (kryesisht prostitutave). Krimi ngeli mister deri sa shkenca më në fund arriti të shpërndajë çdo mit, hamendësim dhe histori imagjinare.

Bazuar në testet e ADN-së, shkencëtarët zbuluan se njeriu që vrau të paktën pesë prostituta me një egërsi të jashtëzakonshme ishte emigranti polak Aaron Kosminski.
Në veçanti, ekzaminimi i një shalli të gjetur pranë trupit të njërës prej viktimave, Catherine Eddowes.

Analizat se ADN treguan se ato korrespondojnë 100% dhe se emigranti polak ishte fajtor për kryerjen e krimeve të tmerrshme. Kështu, u konfirmua versioni kryesor i Scotland Yard, i cili në 1888 e konsideroi Aaron Kosminsky të dyshuarin kryesor në çështjen e një serie vrasjesh brutale të prostitutave londineze. Berberi imigrant më pas u shpëtua nga burgu nga përkatësia e tij fetare. Kosminsky u identifikua nga një prej dëshmitarëve, por më vonë vendosi të tërhiqte dëshminë e tij. Mbi të gjitha, i dyshuari, ashtu si dëshmitari okular i krimit, ishte një hebre.

Lexo edhe :  Fjolla Morina del nga burgu? Bashkëshorti i saj tërheq vëmendjen e ndjekësve me postimin e fundit

Pasi çështja u prish, policia u detyrua të lirojë Kosminsky, megjithëse ai nuk qëndroi i lirë për një kohë të gjatë. Në 1891, përfundoi në një spital për të sëmurët mendorë, pasi u përpoq të vriste motrën e tij. Pasi Kosminsky u izolua, sulmet ndaj prostitutave në Londër pushuan.


Të fundit

“Jack the Ripper” vrasësi serial që tronditi Londrën

“Jack the Ripper” është vrasësi serial, fajtor për vrasjen e 5 prostitutave, të cilave u priste fytin dhe më...

Rikard Zemërluani/ Si vdiq një nga figurat më të shquara të luftës së madhe mes Perëndimit e Lindjes

Në 8 shtator 1157, u lind mbreti anglez Richard I Plantagenet, i njohur ndryshe si Rikard Zemërluani, apo heroi i legjendave mesjetare. Ai ishte...

Operacioni “Poçemi”/ Kapet duke transportuar 11 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 47-vjeçari

Policia e Fierit ka arrestuar një 47-vjeçar pasi është kapur duke transportuar 11 emigrantë të paligjshëm. Në zbatim të planit të masave për të parandaluar...

Individi, kontrata sociale dhe shpirti digjital

Nga Florjan Bombaj “Është gjithmonë tek individi që Njerëzimi e gjen veten” (Émile Chartier, 1911). Ky konceptim modernist i “Oksidentit” të shekullit të 19-të, rrjedh...

“Kapitalizmi autoritar kombëtar: një kërcënim për demokracinë” 

Reflektim mbi rritjen e modeleve alternative të kapitalizmit liberal Nga Johan Rivalland Në një ese mjaft interesante të botuar kohët e fundit, dy autorë, Pierre-Yves Hénin...

Lajme të tjera

Web TV