Nikolla takon Sorecën: Integrimi evropian, në krye të agjendës së Kuvendit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

 Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla zhvilloi takimin e saj të parë në detyrën e re me Ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca. Ky i fundit i uroi kryeparlamentares suksese në detyrën e lartë dhe shprehu vullnetin e Delegacionit të BE-së në Tiranë për të vazhduar e zgjeruar bashkëpunimin me Kuvendin e Shqipërisë.

Nikolla, i shprehu Ambasadorit Soreca mirënjohjen për urimet dhe e siguroi për vullnetin e saj për të thelluar bashkëpunimin me Delegacionin e Bashkimit Europian.

“Unë jam e përkushtuar për të krijuar një klimë të re bashkëpunimi e komunikimi në Kuvendin e Shqipërisë. Integrimi europian do të jetë në krye të agjendës së Kuvendit të Shqipërisë gjatë legjislaturës së re. Kam besim se për të gjithë këto punë të mëdha që na presin, do të kemi edhe bashkëpunimin e opozitës dhe unë do të jem lehtësuesja e dialogut dhe komunikimit në Kuvend”, nënvizoi ajo.

Soreca shprehu kënaqësinë që Kuvendi i Shqipërisë do të drejtohet nga një zonjë dhe nënvizoi se Delegacioni i BE-së ka besim në eksperiencën, reputacionin, kredibilitetin dhe vullnetin Tuaj politik. Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kushtet për fillimin e negociatave, BE është shumë e vendosur për fillimin e tyre dhe Delegacioni do të kontribuojë që Tryeza e Parë Ndërqeveritare të mbahet sa më shpejt.


Të fundit

Nikolla takon Sorecën: Integrimi evropian, në krye të agjendës së Kuvendit

 Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla zhvilloi takimin e saj të parë në detyrën e re me Ambasadorin e BE-së,...

Po krijohet grup i ri deputetësh anti-SHBA?

Nga Plator Nesturi Përcaktimi i strategjisë që duhet të ndjekë opozita në zhvillimet e tanishme në Kuvend ishin objekti i mbjedhjes së fundit të kryesisë...

PS kërkon zgjatjen e afateve të Vettingut, i zgjat “dorën” PD-së

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, në mungesë të kryeministrit Edi Rama ka mbledhur kryesinë. Ata kërkojnë të ndërhyhet në Kushtetutë por...

Përjashtimi i Berishës/ Basha tund “kartën Amerikë”, kundërshtarët tundin statutin dhe moralin

Kreu i Partisë Demokartike Lulzim Basha është treguar i prerë për përjashtimin e Berishës nga grupi parlamanetar, ndërsa ua ka bërë të qartë edhe...

Lajme të tjera

Web TV