Stefën King, mbreti që terrorizon lexuesit me letërsinë e tij

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka shitur më shumë se 350 milion kopje të romaneve të tij në të gjithë botën. Por ai ka botuar dhe libra me tregime të shkurtra. Stefën King i ka bërë të gjitha. Madje është dhe skenarist. Ai është një shkrimtar mjaft pjellor, pasi ka botuar rreth 62 romane. I dedikuar pothuajse tërësisht zhanrit horror dhe fantashkencë, në fillim të karrierës së tij ka përdorur dhe pseudonimin Richard Bachman dhe më rrallë John Sëithen. Pothuaj se të gjithë librat e tij kanë një version kinematografik….

…Lindur në Maine më 21 shtator, në Portland, Maine, SHBA Stefën (Stephen) King është një shkrimtar i shkëlqyer i trillimeve shkencore, trillimeve të mbinatyrshme, letërsisë fantazie, por Ai është i njohur më së shumti për romanet e tij të tmerrshme dhe misterioze.

“Mbreti i Terrorit”

Konsideruar “Mbreti i Terrorit”, Stephen King është një nga shkrimtarët më të shitur të shekullit të XNUMX-të. Autori i “Carrie” ose “The Shining” ka një jetë po aq të keqe sa ajo e romaneve që e kanë bërë atë një ikonë të letërsisë bashkëkohore. Ne lundrojmë në Biografia e Stephen King dhe librat më të mirë. Nuk mund të lihet pa përmendur “Shawshank Redemption”, i cili renditet nga IMDb në vend te parë mes filmave më të bukur të realizuar ndonjëherë.

Fëmijëria

Babai braktisi familjen kur ai ishte vetëm dy vjeç. Stefëen King u rrit me vëllain e tij David dhe nënën e tij Ruth në Maine, Indiana ose Connecticut. Situata familjare, e cila vuante nga probleme të mëdha financiare, u bë vendi i përsosur për një fëmijë të shqetësuar i cili filloi të shkruajë histori që në moshë të re dhe më vonë t’i shiste ato si tregime për shokët e tij të klasës. Një aktivitet që nuk u vlerësua mirë nga disa mësues që e detyruan atë të kthente paratë që kishte fituar.

Shkrimet

Kalimi i tij në letërsinë horror ndodhi në moshën 13 vjeç, kur ai zbuloi një kuti me romane horror që i përkisnin babait të tij. Prej atëherë ai filloi të shkruajë histori të ndryshme të trilluara shkencore që i dërgoi në revista të ndryshme. Sidoqoftë, shumica e botimeve përfunduan duke refuzuar shkrimet e tij.

Në vitin 1966 ai filloi të studionte Arte në Universitetin e Maine ndërsa punonte me kohë të pjesshme për të paguar studimet e saj dhe për të ndihmuar nënën e saj financiarisht. Histori të ndryshme dolën nga këto vite, të tilla si “The Crusher” ose “The Mallked Highway”.

Suksesi

Në vitin 1971, viti në të cilin arriti të diplomohej, u martua me shkrimtaren Tabitha King, të cilën e njohu në Universitet. Një takim plot fat duke marrë parasysh se ishte Tabitha ajo që shpëtoi nga burri i saj me emrin Carrie. Duhej kjo histori dhe Stefën dorëzoi dorëshkrimin te Doubleday, ku do të merrte një ofertë botimi prej 2.500 dollarësh. Shifra u rrit në 400.000 dollarë nga shitja e të drejtave të romanit.

Suksesi në rritje i King-ut përkoi me problemet e tij të shumta me alkoolin dhe drogën, varësitë e pasqyruara në personazhe si Jack Torrance, shkrimtari kryesor i The Shining (1977). Për fat të mirë, autori vendosi të bënte një pastrim total përgjatë viteve 80.

Lexo edhe :  Ekziston një pjesë e dytë e videos erotike mes Kim Kardashian dhe ish të dashurit të saj? Përgjigjet avokati

Veprat

Me vepra të tilla si Misteri i Humbur i Salem (1975), Vallja e Vdekjes (1978), Zona e Vdekur (1979), Cujo (1981), Varrezat e Kafshëve (1983), Ajo (1986) ose Mjerimi (1987), Stefën King mund të mburret me një nga karrierat më të forta letrare të brezit të tij, sepse përveç shitjeve milionere të romaneve të tij, u përshtatën si skenare për filma.

Aksidenti

Një karrierë e frytshme që u dëmtua kur, në verën e vitit 1999, King u përplas nga një makinë dhe iu nënshtrua më shumë se dhjetë operacioneve. Humbja e energjisë e bëri atë të ngadalësojë shkrimin e veprave të tij dhe të ndërthurë punën e tij si autor fiction me kolonën e tij në Entertainment Weekly ose projekte të tilla si shkrimi i një komike bazuar në sagën e tij të famshme “The Dark Tower”.

“The Best”, Librat që u projektuan si filma

Edhe pse nuk konsiderohet si vepra më e mirë e Stephen King, simbolika e “Carrie” shkon përtej karakterit të saj si një vepër e parë ose një adaptim për ekranin e madh që u shfaq në vitin 1976.

Fiksionali më i shitur i King për vlerësimin e kritikëve dhe një bestseller absolut u lançua në 1978. I vendosur në vitin 1990 dhe i ndarë në tre pjesë, romani tregon për pasojat e një virusi të konceptuar si një armë bakteriologjike që përfundon duke u përhapur në të gjithë botën.

Një nga veprat më të famshme të Stephen King përmban një nga personazhet më ikonë të saj: Jack Torrance, një shkrimtar alkoolik i cili vendos të transferohet me gruan dhe djalin në hotelin Overlock për ta ruajtur gjatë sezonit të dimrit. Libri, botuar në vitin 1977, u adaptua për film nga Stanley Kubrick në vitin 1980 me protagonist Jack Nicholson. Megjithë vlerësimet e mira të filmit, King nuk ishte plotësisht i kënaqur me adaptimin.

Pas suksesit të adaptimit të filmit të lëshuar në 2017, një nga romanet e tmerrshme simbol të viteve ’80 ka përjetuar një ringjallje që na kujton pse It është një nga personazhet më të tmerrshëm në letërsi. Botuar në vitin 1986, historia është vendosur në dy korniza kohore: fundi i viteve ‘50 dhe 1985, viti në të cilin grupi i “The Losers” u kthye në qytetin e tyre të lindjes, Derry, për t’u përballur me një qënie të pamëshirshme që ishte maskuar si një klloun e që jeton në kanalet e ujrave të zeza.

Sikur të ishte një parashikim i aksidentit që King pësoi në 1999, shkrimtari i romaneve Paul Sheldon, i cili pasi pësoi një aksident automobilistik zgjohet në shtëpinë e Annie Ëilkies, një infermiere që deklaron veten të jetë admiruese e veprës së tij; aq sa ai përfundon duke iu imponuar vullnetit të tij në krijimin e një romani tjetër. Ky roman u ngrit më lart pas premierës së adaptimit si film më 1990.


Të fundit

Stefën King, mbreti që terrorizon lexuesit me letërsinë e tij

Ka shitur më shumë se 350 milion kopje të romaneve të tij në të gjithë botën. Por ai ka...

Ngjarje horror/ Ish-detektivja gjendet e vdekur në frigorifer

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kaliforninë Jugore, SHBA. Miriam E. Travis, detektive, 87-vjeç, u gjet e vdekur në frigoriferin që ishte vendosur...

“Do të rrethohet me shirita policie”/ Cila është vila e famshme në Shqipëri, që Lorenc Vangjeli bëri paralajmërimin e bujshëm

Deklarata e Lorenc Vangjelit mbrëmjen e djeshme në emisionin ‘Opinion’, bëri jo pak bujë me analistin që paralajmëroi se shumë shpejt një nga vilat...

Krijuesja e vaksinës së AstraZeneca: Covid-19 do të kthehet në një ftohje të zakonshme

"Truri" i vaksinës së Oxford-AstraZeneca, profesoresha Dame Sarah Gilbert hodhi poshtë frikën për një variant të ri më vdekjeprurës të covid. "Ne shohim që viruset...

Ishin “live” në emision, burri shfaqet lakuriq pas moderatorëve (Video)

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në emisionin NBC "Today" në Amerikë. Teksa emisioni po transmetohej ‘Live’ pas prezantuesve ka kaluar një burrë i...

Lajme të tjera

Web TV