Pablo Escobar dhe Porsche i tij 911: është shumë e rrallë, por askush nuk e blen atë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Porsche 911 Carrera 3.0 RSR Iroc u ndërtua për “Garën Ndërkombëtare të Kampionëve” dhe u drejtua nga kampioni i F1, Fittipaldi. Pas kësaj, ajo përfundoi në duart e bosave të drogës kolumbiane që e kishin transformuar totalisht atë. E rizbuluar dhe restauruar, ajo u rishfaq në SHBA

Askush nuk e bleu, kështu ankandi ishte edhe një herë një ‘vrimë në ujë’. Porsche e “mallkuar” nuk gjeti blerës. Me siguri për famën e keqe që e shoqëron, pasi ka qenë në garazhin e Pablo Escobar dhe narkotikëve të përgjakshëm që shqetësuan Kolumbinë.

Megjithatë është një model shumë i rrallë (vetëm pesëmbëdhjetë të këtij lloji u ndërtuan) dhe ka një origjinë garash të një cilësie të lartë. Përpjekja e fundit për ta gjetur pronarë nga siti i specializuar “Collecting Car”  nuk pati sukses pasi çmimi minimal i ankandit nuk u arrit,ndërsa ofertat ishin rreth 850,000 dollarë.

Tashmë, këtë vit, një tjetër shtëpi ankandi e kishte vënë atë në treg për 2.2 milion, por sërish pa sukses. Megjithatë, para se t’i përkiste trafikantit të kokainës, kjo Porsche drejtohej nga kampioni dy herë botëror i F1, Emerson Fittipaldi dhe modelet e ngjashme të saj kanë çmime shumë të larta.


Të fundit

Pablo Escobar dhe Porsche i tij 911: është shumë e rrallë, por askush nuk e blen atë

Porsche 911 Carrera 3.0 RSR Iroc u ndërtua për "Garën Ndërkombëtare të Kampionëve" dhe u drejtua nga kampioni i...

Vrasja e Ardian Çollakut dhe Lulzim Bitrit në Elbasan! Policia nis marrjen në pyetje të “kokave” të botës së krimit

Policia e Elbasanit ka nisur shoqërimin e personave të botës së krimit dhe me precedent penalë. Mësohet se mëngjesin e sotëm në dyert e...

Pas ‘luftës’ me flakët Greqia nën ‘pushtetin e ujit’ përmbyten 200 shtëpi , banorët e Evias: Në verë u dogjëm, tani do të mbytemi?

Banorët e Evias Veriore jetuan një natë makthi mbrëmë, që pas makthit të zjarreve të verës. Moti i keq ka shkaktuar fatkeqësi të reja...

Premiera e “Nuk ka kohë për të vdekur” në Tiranë/ Veliaj dhe ambasadori i ri britanik si James Bond, ja VIP-at që kaluan mbi...

Ndonëse sytë e shumë shqiptarëve mbrëmjen e djeshme ishin ngulitur para televizorit në “Puskas Arena”, të Budapestit aty ku Kombëtarja mori një triumf historik,...

“Dashuria ime e parë”! Semi Jaupaj flet në “Big Brother VIP” për ndarjen nga Bojken Lako

Semi Jaupaj foli për ndarjen e saj nga Bojken Lako gjatë një sfide në "Big Brother VIP", ajo tha se këngëtari ka qenë dashuria...

Lajme të tjera

Web TV