Arrestohet ish-kandidati i LSI për Tiranën Etjon Joka, akuzohet se bleu vota për zgjedhjet e 25 prillit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Etjon Joka, ish kandidati i LSI për deputet për Tiranën është arrestuar për korrupsion aktiv në zgjedhje, pasi akuzohet se ka blerë vota në favor të partisë së tij. Ndaj 32-vjeçarit ishte caktuar masa ‘arrest me burg’ në mungesë, ndërsa sot është vënë në pranga.

Apeli i GJKKO-së ka vendosur masën arrest me burg për Jokën në mungesë, ndërsa SPAK i kishte dërguar kërkesë policisë së shtetit për kapjen dhe arrestimin e tij. Ai u filmua duke i dhënë qytetarëve 100 dollarë në këmbim të votës vetëm dy ditë para zgjedhjeve të 25 prillit 2021.

Ndonëse është kapur me zë dhe me figurë duke vjedhur vota, vetë Etjon Joka e ka mohuar duke thënë se është e sajuar, duke theksuar se do të ndjekë çështjen në mënyrë ligjore. Joka mori vetëm 320 vota në zgjedhjet e 25 Prillit, ndërsa ishte shpallur në kërkim.

 


Të fundit

“Tetori rozë”/ Ambasadorja Kim i bashkohet marshimit sensibilizues

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim i është bashkuar marshimit sensibilizues dedikuar ‘tetorit rozë’, me udhëheqëse shqiptare, të mbijetuara të...

Arrestohet ish-kandidati i LSI për Tiranën Etjon Joka, akuzohet se bleu vota për zgjedhjet e 25 prillit

Etjon Joka, ish kandidati i LSI për deputet për Tiranën është arrestuar për korrupsion aktiv në zgjedhje, pasi akuzohet se ka blerë vota në...

Prostitucion dhe trafikim të miturish në Spanjë, sekuestrohet pasuria e dy vëllezërve famëkeq në Tiranë

Janë sekuestruar pasuritë e 2 vëllezërve në Tiranë Arjel dhe Oltjon Legisi, njëri i arrestur e tjetri nën hetim në Spanjë për trafikim të...

“Mik i shqiptarëve”/ Ja kush është diplomati amerikan që pritet të emërohet ambasador në Serbi

Nominimi i diplomatit, Christopher Hill, për ambasador të ri amerikan në Serbi, është një sinjal se presidenti amerikan, Joe Biden, po dërgon në këtë...

“Më mirë të hidhem nga një shkëmb”/ Britney Spears armike fanatike e operacioneve plastike

Britney Spears e shpall veten armike fanatike të kirurgjisë plastike në postimin e saj të ri në Instagram. Ylli i popit po përfiton në...

Lajme të tjera

Web TV