Ishte kundër emigrantëve/ Matteo Salvini rrezikon deri në 15 vite burg

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-ministri italian i brendshëm Matteo Salvini ka dalë në gjyq në Sicili, i akuzuar për ndalimin e ankorimit të një varkë emigrantësh në gusht 2019.

Politikani i krahut të djathtë mohon akuzat për shperdorim të detyrës.

Dëshmitarët e prokurorisë përfshijnë aktorin hollivudian Richard Gere, i cili ishte në bord. Salvini mbylli portat për anijet e shpëtimit, duke lënë dhjetëra emigrantë të shpëtuar nga Mesdheu të bllokuar në një anije spanjolle shpëtimi për tre javë në kushte të përkeqësuara. Ai përballet me një maksimum prej 15 vitesh burg nëse shpallet fajtor. Në ditën e hapjes së gjykimit, gjyqtari lejoi të dëshmonin të gjithë dëshmitarët e paraqitur nga të dyja palët. Ata përfshijnë gjithashtu ish-kryeministrin Giuseppe Conte dhe anëtarë të kabinetit të tij.

Por i pandehuri u tall me praninë e z. Gere.

 

“Pyes veten nëse është serioze që Richard Gere i Hollivudit do të dëshmojë për sjelljen time në një gjyq”, u tha ai gazetarëve jashtë gjykatës.

 

Gere kishte hipur në anijen spanjolle Open Arms përpara se ajo të ankorohej pas 19 ditësh në det në ishullin Lampedusa me gati 150 emigrantë në bord. Salvini tha se ai po mbronte politikën e qeverisë së tij të “porteve të mbyllura” që synon të ndalojë emigrantët të bëjnë kalimin e rrezikshëm në Mesdhe.

 


Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Të shtëna me armë zjarri në Fier, plagoset një person

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar mbrëmjen e sotme pranë zonës së njohur si ish-QTU në Fier. Ngjarja ka...

Ishte kundër emigrantëve/ Matteo Salvini rrezikon deri në 15 vite burg

Ish-ministri italian i brendshëm Matteo Salvini ka dalë në gjyq në Sicili, i akuzuar për ndalimin e ankorimit të një varkë emigrantësh në gusht...

Vajza e Paul Walker i jep fund beqarisë, Vin Diesel e shoqëron drejt altarit

Vajza e aktorit të ndjerë, Paul Walker, Meadow Walker, është martuar me aktorin Louis Thornton-Allan. Martesa e tyre ka ndodhur pas më pak se tre...

Zbulohet vendimi i qeverisë komuniste për kthimin e eshtrave të Abdyl Frashërit

Në 11 tetor u mbushën 129 vjet nga vdekja e Abdyl Frashërit në Stamboll, por vetëm në vitin 1978 u mor vendimi nga Këshilli...

Aksident në aksin Krujë-Fushë Krujë/ Plagoset drejtuesi dhe vajza e tij

Një aksident ka ndodhur në aksin Krujë-Fushë Krujë mbrëmjen e sotme. Policia bën me dije se shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur...

Lajme të tjera

Web TV