Komisioni hetimor për 25 prillin/ PS kërkon informacion për strukturën e mbrojtjes së votës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka nisur mbledhja e dytë e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Përfaqësuesi i PS Toni Gogu ka kërkuar informacion drejtuar Lulzim Bashës dhe Policisë së Shtetit për strukturën e mbrojtjen e votës e ngritur nga PD.

“Kërkesë për Lulzim Bashën, kërkojmë informacion të detajuar, kur është themeluar struktura e mbrojtjes së votës, me cfarë platforme, akti që e ka themeluar strukturën në fjalë, si janë organizuar nga qendra e partisë deri në njësinë bazë, cila ka qenë skema organizative e kësaj strukture, si është financuar, mbi cilat kritere është bërë rekturimi, sa ka qenë numri i anëtarëve, cilët kanë qenë drejtuesit, lista ë anëtarësisë, veprimtaria e tyre dhe e secilën anëtarë, a ka pasur përpjekje nga drejtuesit për korrigjimin e akteve të kundraligjshme, a ekziston sot, kjo strukturë, nëse jo a ka skema të ngjashme që parashikojnë rithirrjen e kësaj strukture. Kërkesa e dytë për Policinë e Shtetit. A ka qenë në dijeni policia e shtetit për këtë strukturë, cila ngjarje për krime zgjedhore janë kallëzuar nga kjo strukturë, në sa ngjarje rezulton e përfshirë struktura e mbrojtjes së votës, në cilat qarqe kanë ndodhur, a ka patur bashkëpunim të kësaj strukture me policinë e shtetit, po denoncime”– tha ai.


Të fundit

Komisioni hetimor për 25 prillin/ PS kërkon informacion për strukturën e mbrojtjes së votës

Ka nisur mbledhja e dytë e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Përfaqësuesi i PS Toni Gogu ka...

Bien shifrat e COVID-19/ MSH: 571 qytetarë të infektuar, 3 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se nga 4132 testime kanë rezultuar 571 qytetarë të infektuar me COVID-19, teksa janë regjistruar 3 humbje jete në...

Sërish ndryshime në qeveri, Rama emëron një grua si zv/ministre e Arsimit

Kryeministri Rama ka bërë sërish ndryshime në qeveri. Mesohet se në mbledhjen e sotme të qeverisë është emëruar në detyrën e zv/ministres së Arsimit,...

“Katrori i Pushtetit”, seriali që sjell realitetin mediatik në Shqipëri

“Katrori i Pushtetit” është seriali që hapi sot siparin e transmetimit në Kinema Millenium. I gjithi i dedikuar funksionit të medias në Shqipëri duke filluar...

“Gërdeci” për rigjykim/ Mediu: Nuk sjell asnjë dobi. S’kam pasur asnjë lidhje direkte me ata që kanë zhvilluar demontimin

Kryetari i Partisë Republikane, deputeti Fatmir Mediu ka dalë në një konferencë për mediat pas vendimit të Apelit të GJKKO, i cili i hapi...

Lajme të tjera

Web TV