OBSH miraton vaksinën indiane Covaxin kundër Covid-19, “plotëson të gjitha standardet”

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të mërkurën se ka miratuar për përdorim urgjent një vaksinë indiane kundër COVID-19 të prodhuar nga Bharat Biotech. Kështu ka njoftuar së paku organizata përmes rrjeteve sociale teksa ka bërë të ditur se kjo është vaksina e shtatë kundër COVID-19

“Grupi Këshillimor Teknik ka përcaktuar se vaksina Covaxin plotëson standardet e OBSH-së për mbrojtjen kundër COVID-19, se përfitimet e vaksinës janë shumë më të mëdha se rreziqet dhe se vaksina mund të përdoret”, shkroi OBSH-ja në Twitter.

Ekspertët e OBSH-së kanë rekomanduar që vaksina të përdoret në dy doza me një distancë prej katër javësh, në të gjitha grupmoshat mbi 18 vjeç. Vaksina tani do të mund të eksportohet.

 

Covaxin është vaksina e shtatë kundër coronavirusit e miratuar nga OBSH deri më tani, pas Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson dhe kineze Sinovac Biotech dhe Sinopharm

 


Të fundit

OBSH miraton vaksinën indiane Covaxin kundër Covid-19, “plotëson të gjitha standardet”

Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi të mërkurën se ka miratuar për përdorim urgjent një vaksinë indiane kundër COVID-19 të...

Buxheti 2022 / Braçe në Komisionin e Ekonomisë: Duhet analizë për të gjitha kontratat e PPP-ve

Deputeti socialist Erion Braçe në Komisionin e Ekonomisë i ka kërkuar Ministrisë së Financave analizë për të gjitha kontrata koncesionare dhe cili është përftimi...

Rimëkëmbja e ekonomisë/ Sejko: Inflacioni u rrit, mbetet e pandryshuar norma bazë e interesit të lekut

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori në shqyrtim dhe miratoi sot raportin e politikës monetare. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko në konferencën...

Komisioni hetimor për 25 prillin/ PS kërkon informacion për strukturën e mbrojtjes së votës

Ka nisur mbledhja e dytë e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Përfaqësuesi i PS Toni Gogu ka kërkuar informacion drejtuar Lulzim Bashës...

Bien shifrat e COVID-19/ MSH: 571 qytetarë të infektuar, 3 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se nga 4132 testime kanë rezultuar 571 qytetarë të infektuar me COVID-19, teksa janë regjistruar 3 humbje jete në...

Lajme të tjera

Web TV