A u tërhoq Putin nga pushtimi i Ukrainës pas telefonatës së Biden? Flet zyrtari i lartë amerikan

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti amerikan Biden foli sot me presidentin rus Putin pas një jave përpjekjesh diplomatike për të shmangur konfliktin. Shumë vende u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen dhe kanë evakuuar ambasadat në Ukrainë ndërsa tensionet janë rritur. Një pushtim rus i Ukrainës “mund të fillojë në çdo kohë “, tha të premten Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Ndërkohë telefonata një orë e Presidentit Biden me presidentin rus Vladimir Putin ishte “profesionale dhe thelbësore”, tha një zyrtar i lartë i administratës, por “nuk kishte asnjë ndryshim thelbësor në dinamikën që po shpaloset tani për disa javë”.

“Dy presidentët ranë dakord që ekipet e SHBA do të qëndrojnë të angazhuara në ditët në vijim,” u tha zyrtari gazetarëve pas telefonatës.

“Rusia mund të vendosë të vazhdojë me veprime ushtarake gjithsesi. Në të vërtetë, kjo është një mundësi e veçantë.”

Telefonata erdhi një ditë pasi këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, paralajmëroi se Rusia mund të përgatitet të sulmojë Ukrainën përpara përfundimit të Lojërave Olimpike të Pekinit më 20 shkurt dhe u tha amerikanëve në Ukrainë se duhet të largohen nga vendi brenda 48 orëve. SHBA ka vazhduar të reduktojë praninë e saj diplomatike në Kiev, tha zyrtari, duke i bërë jehonë një njoftimi të Departamentit të Shtetit këtë mëngjes se më shumë diplomatë amerikanë do të largohen nga kryeqyteti.


Të fundit

Akuzat lidhur me çështjen ‘McGonigal’, ministrja Ibrahimaj: Bëhet për zhurmë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delinda Ibrahimaj u pyet dhe për akuzat e ngritura nga opozita për çështjen e...

Vdekja e nënës 30-vjeçare në maternitet/ Familjarët akuza mjekut: I ka bërë gjilpërë…

Disa orë pasi 30-vjeçarja M.V ndërroi jetë në ambientet e spitalit "Koço Gliozheni" 4 ditë pasi solli në jetën foshnjen e saj, familjarët e...

“Di shumë gjëra”/ Gazetarja i kthehet Oltës: Zoti nuk u kursye aspak për ty, përse po…

Këtë javë Olta Gixhari e ka zhvilluar lojën e saj me “kërcënime”. Siç nuk i ka hije një gruaje, aktorja gjatë gjithë kohës e...

Vrasja që tronditi vendin/ Flet djali i viktimës në Gramsh: Mos ma njollosni babain

Nipi i Xhevit Sinanit ka folur pas krimit të rëndë në Gramsh, ku i moshuari vrau gruan dhe vëllain e tij. Djali i viktimës, Shaqir...

E reja humbi jetën disa ditë pas lindjes/ Materniteti “Koco Gliozheni”: Në momentin që..

Materniteti  “Koco Gliozheni” ka reaguar pasi një 30-vjeçare humbi jetën disa ditë pas lindjes. Përmes një deklarate zyrtare, SUOGJ “Koco Gliozheni” thekson se lindja e...

Lajme të tjera

Web TV