Analiza e The Times/ “Kumari strategjik i ka kushtuar shumë Putinit”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse parashikimet e Perëndimit dhe llogaritjet e Presidentit Putin do të kishin qenë të sakta, Ukraina tashmë do të ishte nën kontrollin e rusëve. Një muaj më vonë, një qeveri marionete e Kremlinit do të instalohej në Kiev dhe aleatët e NATO-s do të dërgonin armë për të armatosur një kryengritje në shkallë të vogël dhe të kufizuar. Në vend të kësaj, në një rezultat që ishte i paimagjinueshëm katër javë më parë, ukrainasit jo vetëm që nuk janë tërhequr, por kanë filluar të marrin përsëri një pjesë të terrenit që kishin humbur.

Siç tha këtë javë një zyrtar i lartë i mbrojtjes i SHBA-së, Ukraina tashmë është në gjendje dhe e gatshme të rimarrë territorin e saj. Thjesht mbijetesa është një fitore për Ukrainën, thonë disa analistë. “Putini mund të mos e shohë këtë si humbje, por sigurisht që është morale”, tha Justin Crump, një veteran lufte që ka vëzhguar ngjarjet në terren.

Edhe pse e paarmatosur dhe më e madhe në numër, ushtria ukrainase ka dëshmuar se është jo vetëm shumë e motivuar, por edhe e aftë taktikisht. Ajo ka shfrytëzuar njohuritë e saj në fushën e betejës për të goditur forcat ruse në pikën e tyre më të dobët dhe ka dërguar drone për të shkatërruar depot e karburantit dhe linjat e furnizimit.

Pas vitesh trajnimi nga Perëndimi për të pasur forcat e armatosura në një standard të NATO-s, Ukraina ka përdorur taktika të zgjuara që përfitojnë nga armët e tyre në dispozicion për të shkaktuar humbje të mëdha mbi rusët. Ata kanë integruar këmbësorinë e lehtë me armë antitank, dronë dhe zjarr artilerie për të larguar formacione shumë më të mëdha ushtarake ruse.

 

 

Aftësia e ukrainasve për të shpërndarë forcat dhe për t’i përdorur ato për t’u zënë pritë autokolonave ruse ndërsa ata udhëtojnë në rrugë tokësore, ka qenë veçanërisht efektive. Sipas ukrainasve, humbjet ruse arrijnë në më shumë se 15,000 trupa, 509 tanke, 1,556 automjete luftarake të blinduara, 252 sisteme artilerie, 80 raketahedhës, 99 avionë, 123 helikopterë, 4 anije dhe 35 dronë. Humbjet janë aq të rënda saqë Inteligjenca Britanike e Mbrojtjes thotë se ata e kanë lënë Rusinë “në baltë për të kryer operacione sulmuese”.

Burimet britanike në terren, duke ndihmuar në trajnimin e forcave të mbrojtjes territoriale të Ukrainës, i kanë përshkruar forcat ruse si “plotësisht të paaftë” dhe “taktikisht inferiore”. Ata kanë shfaqur reagime paniku ndaj pritësve dhe gatishmëri për të hequr dorë nga armët, ndërsa ka pasur dhe raportime për disa rusë që plaçkisin rrobat e civilëve dhe ikin përsëri drejt kufirit.

Paaftësia e Rusisë për të arritur kontrollin e qiejve është gjithashtu e habitshme. Ajo ka dështuar të shkatërrojë forcën ajrore ukrainase dhe sistemet e saj të mbrojtjes ajrore – një objektiv vendimtar për ditën e parë të konfliktit.

Si rezultat i humbjeve të konsiderueshme të avionëve luftarakë dhe helikopterëve dhe moralit të ulët, Rusia ka reduktuar përdorimin e avionëve me pilot dhe po mbështetet më shumë te dronet.

Për të shtuar vështirësitë e tyre, forcat e Moskës kanë pasur çështje “komandimi dhe kontrolli” dhe kanë luftuar për të integruar mjetet ajrore dhe tokësore, si dhe për të marrë vendime në kohë reale. Forcat që shkojnë në luftim nuk kanë asnjë mbështetje helikopterësh. Trupat kanë përdorur komunikime të paklasifikuara, të cilat e bëjnë më të lehtë për Ukrainën t’i përgjojë dhe të gjejë pozicionet e tyre.

Zyrtarët perëndimorë besojnë se konflikti ka shkuar aq keq për Rusinë sa gjeneralët po vriten sepse atyre u duhet të shkojnë më afër frontit për të rivendosur vrullin midis trupave të demoralizuara.

Lexo edhe :  Konferenca Business #2030: Udhëheqim rrugën drejt një të ardhmeje të qëndrueshme

Analistët besojnë se ata janë treguar të jenë “të zbrazët” dhe janë përballur me “pengesa të turpshme, duke u mbështetur në pajisjet më të vjetra”. “Lojtari i fuqisë ruse në një farë mase është pushuar nga ky veprim dhe kumari strategjik i Putinit i ka kushtuar shumë”, tha Crump.

Për çdo ditë që mund të durojnë ukrainasit, forcës pushtuese i shkaktohen disa ditë dhimbje, besojnë zyrtarët në Ministrinë e Mbrojtjes, kjo është arsyeja pse ata kanë qenë kaq të fokusuar në dërgimin e armëve vdekjeprurëse në vend. Analistët kanë vërejtur se sa të papërgatitura ishin forcat ruse për një konflikt të vazhdueshëm, ku shumë ushtarë hynë në Ukrainë me vetëm tre ditë racione për të ngrënë. Pentagoni ka parë indikacione se disa trupa ruse janë evakuuar për shkak të ngricave pasi atyre u mungonin pajisjet e duhura për motin e ftohtë.

Zyrtarët perëndimorë konsiderojnë se skenari më i mundshëm do të jetë që rusët të përparojnë ngadalë, duke rrafshuar qytetet, por pa aftësinë për të arritur plotësisht objektivat e tyre. Ndërkohë, ukrainasit mund ta mbajnë në masë të madhe armikun e tyre pa qenë në gjendje t’i zmbrapsin plotësisht.
Francis Tusa, një analist i mbrojtjes, tha se ai besonte se duke pasur parasysh fuqinë dërrmuese të zjarrit dhe numrin e madh të trupave, se “koha është në anën e Rusisë”.

Ai hodhi poshtë idenë e një ngërçi, duke thënë: “Njëra anë po rrafshon qytetet. Për momentin, bilanci i dhimbjes duket sikur është në favor të Rusisë, megjithëse këto gjëra mund të ndryshojnë shumë shpejt”. Ai tha se një furnizim masiv i më shumë armëve në Ukrainë ose një rebelim në Kremlin mund të kthejë valën në konflikt.

Ben Barry, një ushtarak në pension dhe bashkëpunëtor i lartë për luftën tokësore në Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike, tha se ajo që do të ndodhë më pas varet nëse rusët mund të rindërtojnë fuqinë e tyre luftarake në mënyrë që të mund të kryejnë ofensiva më të mëdha në lindje.

Ai tha se “të dyja palët janë në një garë logjistike” për të marrë më shumë pajisje dhe municione në vijën e parë të luftës. George Barros, një studiues në Institutin për Studimin e Luftës me qendër në Uashington, tha se “fituesi” i raundit të parë deri më tani ishte Ukraina. “Rusët nuk arritën objektivat e fazës së parë të fushatës duke dështuar të arrijnë objektivat e tyre operacionale – marrja e Kievit dhe qyteteve të mëdha të Ukrainës brenda disa ditësh, dhe më pas humbën fuqinë e vlefshme luftarake nga njësitë elitare ruse”.

Ai tha se Rusia nuk i kishte rregulluar ende problemet e saj kronike organizative, logjistike dhe të gjenerimit të forcës dhe nuk ka gjasa ta bëjë këtë pa një pauzë të gjatë operacionale. “Fatmirësisht për Ukrainën, rusët nuk duket se po e bëjnë këtë”, tha ai, duke shtuar se rusët në dukje po dyfishonin qasjen e tyre me të meta dhe po “gërvishtnin fundin e fuçisë së mundshme luftarake të Rusisë” duke u përpjekur të zëvendësonin njësitë e vijës së parë me alternativa më pak të trajnuara.

Megjithatë, Barros tha se një situatë ngërçi që duket gjithnjë e më shumë e mundshme do të jetë “brutale, e përgjakshme dhe e pakëndshme”, duke shtuar se “do të përkeqësohet për mbrojtësit ukrainas”.

Përshtati në shqip BalkanWeb

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV