Nga Trump te lufta në Ukrainë, zbulohet si “The Simpson” parashikojnë të ardhmen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse doni të dini se ku po shkon bota, shihni “The Simpsons”.

Shfaqja popullore e karikaturave për të rritur ka parashikuar ngjarje të egra dhe të detajuara botërore, si kandidimi i Donald Trump për president, pandemia COVID-19, fitorja e Bengalëve në Super Bowl në vitin 2022, pushtimi i Rusisë në Ukrainë, sulmet terroriste të 11 shtatorit dhe shumë më tepër.

Për dekada, shikuesit kanë parë dhe pyesin veten sesi shkrimtarët e serialit e kanë parashikuar vazhdimisht të ardhmen dhe, pas 33 sezonesh, më në fund do ta zbulojmë.

Matt Selman tha për Deadline se sezoni më i ri i shfaqjes më në fund do t’u zbulojë fansave se si ata vazhdojnë të tronditin shikuesit duke parashikuar me saktësi të ardhmen.

“Ne kemi një tjetër episod konceptual të çmendur që shpjegon se si “The Simpsons” [e di] të ardhmen. Është një episod konceptual me shumë gjëra të çmendura në të, por bën një shpjegim se si ‘The Simpsons’ mund të parashikojnë të ardhmen”, tha Selman.

“The Simpsons” ka vazhduar të vendosë rekorde si seriali më i gjatë në prime-time, me 728 episode deri më sot dhe 98 nominime Emmy dhe 35 fitore.

Seriali është nominuar sërish këtë vit për programin më të mirë të animuar.

“Jam i emocionuar për sezonin 34. Është ndoshta sezoni i 34-të më i mirë i çdo shfaqjeje që keni parë ndonjëherë,” tha Selman me shaka.

Ai iu bashkua stafit të shkrimit të serialit hit në vitin 1997 dhe u bë bashkë-showruner me Al Jean në vitin 2020. Jean ka treguar më parë se ai beson se seriali ka qenë në gjendje të parashikojë vazhdimisht të ardhmen falë fatit dhe numrit të episodeve të prodhuara .

“Një nga shkrimtarët tanë, djaloshi, episodi i të cilit parashikoi Donald Trump si president, e tha më së miri: ‘Nëse shkruan 700 episode dhe nuk parashikon asgjë, atëherë je shumë keq. Nëse hidhni shigjeta të mjaftueshme, do të merrni disa bullseye, “tha Jean për NME.

Lexo edhe :  Jetesa e Sulltanit më të pasur në botë/ 7000 makina, avion floriri e harem me 100 gra

Megjithatë, ai vuri në dukje se i duket veçanërisht i frikshëm parashikimi i paqëllimshëm i 11 shtatorit.

“Ajo e 11 shtatorit është kaq e çuditshme,” tha Jean nga “Qyteti i Nju Jorkut kundër Homer Simpson”. “Në episodin e Qendrës Botërore të Tregtisë, kishte një broshurë që lexonte 9 dollarë në ditë me një 11 të stiluar si kullat. Ishte në vitin ’96, ishte çmenduri, si kjo rastësi e çmendur.”

Por parashikimet e tjera kanë qenë më të menduara. “[Kryesisht] janë thjesht supozime të arsimuara,” vazhdoi Jean. “Stanley Kubrick bëri filmin “2001: Një Odisea Hapësinore” në vitin 1968, dhe ka Zoom dhe iPad në të – por kjo sepse ai kishte futurologë që e ndihmonin të ndërtonte se si mund të dukej bota pas 30 vjetësh.”

Jean u tha fansave në Twitter se një nga “supozimet e tij” ishte pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

“Shumë e trishtueshme të thuash se kjo nuk ishte e vështirë të parashikohej,” shkroi Jean në Twitter më 24 shkurt, ditën e parë të pushtimit, në përgjigje të një artikulli të titulluar “A ‘Parashikuan’ The Simpsons rikthimin e krizës Rusi-Ukrainë? 1998?”

“E urrej ta them, por kam lindur në vitin 1961, kështu që 30 vjet të jetës sime i kam jetuar me fantazmën e Bashkimit Sovjetik”, shtjelloi Jean në një intervistë me Hollywood Reporter. “Pra, për mua, fatkeqësisht kjo është më shumë normë sesa parashikim. Thjesht menduam se gjërat do të shkonin keq.”

Animatori i lindur në Michigan vazhdoi: “Agresioni historik nuk zhduket kurrë dhe duhet të jeni super vigjilentë. Në vitin 1998, kur u transmetua ky klip, ishte ndoshta zeniti i marrëdhënieve SHBA-Rusi.

“Por, që kur Presidenti rus Vladimir Putin hyri, pothuajse të gjithë e kanë bërë të qartë se ai është një djalë i keq dhe gjëra të këqija do të ndodhin,” shtoi ai.

Fox njoftoi se sezoni i ri i “The Simpsons” do të shfaqet premierë të dielën, më 25 shtator. Akordohuni për të mësuar se si do të shkojë pjesa tjetër e vitit.


Të fundit

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën...

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv...

Kosova si Zvicra, propozon që njerëzit të lahen dyshe për të kursyer

Zëdhënësi i KEDS-it në Kosovë, Viktor Buzhala, ka dhënë propozimin e tij për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Ai thotë se për të...

Meta në ditëlindjen e ish-presidentit Nishani: Do ta kujtojmë gjithmonë

Sot është ditëlindja e ish-presidentit Bujar Nishani, i cili u nda nga jeta pak muaj më parë pas komplikacioneve që i solli COVID-19. Ka qenë...

Rama sot takim me ambasadorët, ja çfarë do të diskutojnë

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të bisedës do të jetë projektligji...

Lajme të tjera

Web TV