Nju Jorku i kthen Italisë artin e vjedhur me vlerë 19 milionë dollarë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Prokurori i rrethit të Nju Jorkut i ka kthyer Italisë artin e vjedhur me vlerë 19 milionë dollarë.

58 pjesët përfshijnë një kokë mermeri të perëndeshës Athena që i përket datës 200 para Krishtit, me vlerë rreth 3 milion dollarë.

Artefaktet e vjedhura iu shitën muzeve dhe tregtarëve privatë nga grabitës të dënuar.

Kjo është përpjekja e fundit e qytetit për të kthyer mallrat e grabitura në vendin e tyre të origjinës, deri më tani vetëm për këtë vit janë kthyer 66 milion dollarë.

Kreu i njësisë së trafikut të antikiteteve të DA premtoi se do të kishte shumë më tepër sekuestrime dhe riatdhesime.

Edhe pse pjesët kanë një vlerë të madhe monetare, një zyrtar italian i përshkroi ato si të paçmuara.

Gjenerali Roberto Riccardi deklaroi se ndihej veçanërisht i lumtur duke ditur se këto objekte do të kthehen në komunitete që do të dinë historinë dhe identitetin.

Sipas zyrtarëve të Sigurisë Kombëtare hetuesit kishin punuar për vite me radhë për të gjetur gjurmët e kontrabandistëve të artit dhe për të gjetur sendet që po riatdhesoheshin.

Giacomo Medici dhe Giovanni Franco Becchina janë ndër grabitësit e dënuar që përdorën një rrjet në të gjithë Italinë për të vjedhur copa nga vende të pambrojtura.

Këto objekte u importuan përfundimisht në SHBA, ku iu shitën miliarderit amerikan Michael Steinhardt, i cili tani është i ndaluar të blejë antika, pasi provat zbuluan se sendet që ai zotëronte ishin grabitur dhe kontrabanduar ilegalisht.

Në vitin 2021, Steinhardt dorëzoi thesare me vlerë 70 milionë dollarë si pjesë e një marrëveshjeje që do të thotë se ai nuk do të përballet me akuza penale.


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV