Rama takon nënsekretaren e Shtetit për Çështjet Politike të SHBA: Ja për çfarë folëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama, gjatë vizitës në New York ka takuar nënsekretaren e Shtetit për Çështjet Politike të SHBA, Victoria Nuland.

Me anë të një postimi në Facebook, thotë se diskutuan për një sërë çështjesh që lidhen me Shqipërinë si agresioni iranian dhe plani i fuqizimit të mbrojtjes kibernetike.

“Me Nënsekretaren e Shtetit për Çështjet Politike të SHBA, Victoria Nuland, për agresionin iranian dhe planin e përbashkët të fuqizimit të mbrojtjes kibernetike; portin e ri tregtar të Durrësit dhe bazën e re ushtarake detare; krizën energjitike dhe solidaritetin mes vendeve të aleancës pro Ukrainës për përballimin e saj; rolin e Shqipërisë në rajon, Ballkanin e Hapur si platformë paqeje dhe nevojën për përparim thelbësor në dialogun Kosovë-Serbi”, shkroi Rama.


Të fundit

Tirana në “shtetrrethim” nga Samiti i BE/ Kyç dyert dhe Universiteti Politeknik

Për arsye të Samitit të BE-së dhe faktit që Universiteti Politeknik është në zonën e kuqe (komplet të bllokuar),...

Ulen shifrat e lindjeve/ Gjermania do të ketë më shumë pleq në vitin 2070

Se si zhvillohet popullsia e një vendi, mund ta vëresh në bazë të llogaritjes së lindjeve dhe pritshmërisë për jetëgjatësinë. Lëvizjet migratore dhe pandemitë...

Samiti i BE në Tiranë/ Zbardhet agjenda, Rama konferencë me Von der Leyen dhe Michel

Ditën e nesërme (e martë, 6 dhjetor) do të mbahet samiti i Bashkimit Europian me Ballkanin Perëndimor në Tiranë. Në orën 09:30 pritet të mbërrijnë...

Nga bukëpjekës në shtëpitë e barit në Angli, dënohet me 14 muaj burg i riu shqiptar

Një burrë i kapur në krye të një ferme të madhe kanabisi në Shipley është dënuar me 14 muaj burg. Pajton Përgjergji, 28 vjeç, një...

Historia e plotë e krijimit të trofeut të Kupës së Botës

Selia e GDE Bertoni është një ndërtesë e vogël e vendosur në një zonë industriale në Paderno Dugnano, një qytet në periferi të Milanos...

Lajme të tjera

Web TV